Niemcy krytykują obowiązek kwarantanny dla pracowników transgranicznych
Piotr Blawicki/East News
Autor Maria Glinka - 27 Kwietnia 2020

Niemcy krytykują Polskę za obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Premier Saksonii: polski rząd się zagalopował

Niemcy wytykają polskiemu rządowi utrudnianie małego ruchu granicznego poprzez obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę. Zdaniem premiera Saksonii stanowi to duży problem dla pracowników transgranicznych.

Niemcy krytykują polskie rozwiązania

Niemcy zabrały głos w sprawie polskich obostrzeń i nie szczędzą słów krytyki wobec granicznych rozwiązań wprowadzonych przez rząd. „To wielkie nieszczęście, co się tam dzieje” – wyznał Michael Kretschmer, premier Saksonii, przygranicznego landu. "Uważam, że polski rząd się zagalopował" - dodał.

Pod ostrzałem znalazł się przepis nakładający obowiązek 14-dniowej kwarantanny na polskich obywateli, którzy wracają z zagranicy do kraju. Wprowadzone 27 marca obostrzenie zostało w niedzielę przedłużone aż do odwołania.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

Oficjalne pismo do polskiego rządu

Premier Saksonii to kolejny przedstawiciel niemieckiej władzy, który twierdzi, że „rygorystyczne zamknięcie granicy w czasie kryzysu koronawirusowego spowodowało duży problem”.

W liście do Bartosza Grodeckiego, podsekretarza w MSWiA i koordynatora do spraw polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej zdaniem, swoje zaniepokojenie wyraził także premier Brandenburgii – Dietmar Woidke. Jego zdaniem osoby, które dojeżdżają do pracy „powinny mieć możliwość dotarcia do swojego miejsca pracy po drugiej stronie granicy” bez obowiązku odbycia kwarantanny.

Według szacunków izb przemysłowo-handlowych problem przekraczania granicy w południowej i wschodniej Brandenburgii dotyczy ponad 25 tys. pracowników. Dlatego też w piątek po obu stronach polsko-niemieckiej granicy kilkaset osób protestowało przeciwko rygorystycznym przepisom – informują wiadomosci.onet.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Jest opinia Sądu Najwyższego. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali"

Polskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecPolskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecCzytaj dalej

Rząd rozważy zmniejszenie obostrzeń

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało PAP, że rozumie sytuację mieszkańców terenów przygranicznych i zajmie się tematem małego ruchu granicznego na początku tygodnia.

CIR oznajmiło, że dopiero po przeanalizowaniu „aktualnej sytuacji związanej z pandemią w Polsce i na świecie (…) będzie można ocenić ryzyko i podjąć decyzję, czy otworzyć ten ruch bez obowiązku kwarantanny”.

Jednak polscy przedstawiciele zwracają jednocześnie uwagę, że na polsko-niemieckiej granicy sytuacja dotycząca zachorowań jest utrudniona w związku z dużym ryzykiem przeniesienia koronawirusa na teren Polski z zagranicy. CIR zaznacza, że priorytetem w tej kwestii są potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 72-latka zabiła swojego brata, potem sama zginęła. Prokuratura ujawnia pierwsze szczegóły, wbijają w fotel
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewielu wie, że Kim Dzong Un ma troje dzieci. Wiadomo, czemu żadne nie może przejąć po nim władzy
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News