BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy krytykują Polskę za obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Premier Saksonii: polski rząd się zagalopował

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy wytykają polskiemu rządowi utrudnianie małego ruchu granicznego poprzez obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę. Zdaniem premiera Saksonii stanowi to duży problem dla pracowników transgranicznych.

Niemcy krytykują polskie rozwiązania

Niemcy zabrały głos w sprawie polskich obostrzeń i nie szczędzą słów krytyki wobec granicznych rozwiązań wprowadzonych przez rząd. „To wielkie nieszczęście, co się tam dzieje” – wyznał Michael Kretschmer, premier Saksonii, przygranicznego landu. "Uważam, że polski rząd się zagalopował" - dodał.

Pod ostrzałem znalazł się przepis nakładający obowiązek 14-dniowej kwarantanny na polskich obywateli, którzy wracają z zagranicy do kraju. Wprowadzone 27 marca obostrzenie zostało w niedzielę przedłużone aż do odwołania.

Oficjalne pismo do polskiego rządu

Premier Saksonii to kolejny przedstawiciel niemieckiej władzy, który twierdzi, że „rygorystyczne zamknięcie granicy w czasie kryzysu koronawirusowego spowodowało duży problem”.

W liście do Bartosza Grodeckiego, podsekretarza w MSWiA i koordynatora do spraw polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej zdaniem, swoje zaniepokojenie wyraził także premier Brandenburgii – Dietmar Woidke. Jego zdaniem osoby, które dojeżdżają do pracy „powinny mieć możliwość dotarcia do swojego miejsca pracy po drugiej stronie granicy” bez obowiązku odbycia kwarantanny.

Według szacunków izb przemysłowo-handlowych problem przekraczania granicy w południowej i wschodniej Brandenburgii dotyczy ponad 25 tys. pracowników. Dlatego też w piątek po obu stronach polsko-niemieckiej granicy kilkaset osób protestowało przeciwko rygorystycznym przepisom – informują wiadomosci.onet.pl.

Rząd rozważy zmniejszenie obostrzeń

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało PAP, że rozumie sytuację mieszkańców terenów przygranicznych i zajmie się tematem małego ruchu granicznego na początku tygodnia.

CIR oznajmiło, że dopiero po przeanalizowaniu „aktualnej sytuacji związanej z pandemią w Polsce i na świecie (…) będzie można ocenić ryzyko i podjąć decyzję, czy otworzyć ten ruch bez obowiązku kwarantanny”.

Jednak polscy przedstawiciele zwracają jednocześnie uwagę, że na polsko-niemieckiej granicy sytuacja dotycząca zachorowań jest utrudniona w związku z dużym ryzykiem przeniesienia koronawirusa na teren Polski z zagranicy. CIR zaznacza, że priorytetem w tej kwestii są potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >