Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.06.2023 16:44

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem

pieniądze
Domena publiczna

W lipcu do Sejmu zostanie skierowany obywatelski projekt ustawy wprowadzającej rentę wdowią. Jest to jedna z ważniejszych obietnic wyborczych PiS. 

Projekt ustawy wprowadzającej rentę wdowią

W połowie kwietnia złożono obywatelski projekt dotyczący wprowadzenia renty wdowiej. 

-  Mamy informację, że projekt ustawy wprowadzającej rentę wdowią ma być skierowany pod obrady Sejmu na pierwszym lipcowym posiedzeniu - mówi Interii Biznes Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy i pełnomocnik obywatelskiego komitetu zbierał podpisy. 

Renta wdowia

Obecnie wdowiec ma do wyboru tylko jedno ze świadczeń- może zostać przy swojej emeryturze lub zdecydować się na rentę rodzinną - wynosi ona 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka.

Projekt renty wdowiej zakłada, że w przypadku śmierci śmierci jednego z małżonków pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku plus 50 proc. swojego świadczenia.

W projekcie znalazł się zapis zgodnie z którym górny limit wynosi trzykrotność średniej emerytury, a więc obecnie była by to kwota 7600 zł. 

Obietnice wyborcze cieszące się dużym poparciem

Autorzy tego projektu oszacowali, że renta wdowia mogłaby kosztować 14 mld zł rocznie. 

Jak wynika z sondażu  United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" za wprowadzeniem renty wdowiej odpowiedziało się 71,8 proc. ankietowanych. Wśród obietnicy wyborczych wysokim poparciem cieszył się także pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia i seniorów po 65. roku życia - taką propozycję poparło 69,8 proc. respondentów.

 Badanie przeprowadzono w dniach 19-21 maja 2023 roku na próbie 1000 osób. 

Tagi: Renta