BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek Bazak/EAST NEWS

Niedziela handlowa już za pasem. Tym razem siódmego dnia tygodnia zrobisz zakupy wszędzie

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niedziela handlowa to prawdziwa rzadkość ze względu na uciążliwy, ustawowy zakaz. Okazja na niedzielne zakupy już jawi się na horyzoncie. 27 czerwca wszystkie sklepy ugoszczą klientów, choć trzeba liczyć się z innymi godzinami otwarcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W które dni wypada w tym roku niedziela handlowa

  • Kto nie musi przejmować się ograniczeniami

  • Które sklepy omijają zakaz handlu

Niedziela handlowa 27 czerwca. Szansa na wakacyjne zakupy

Niedziela handlowa wkroczyła do porządku prawnego w 2018 r., kiedy to rząd postanowił wprowadzić zakaz handlu. Na początku sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Już rok później zaostrzono zasady, a zakupy można było robić wyłącznie w ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2020 r. niedziela handlowa była rzadkością. Okazji na zakupy ostatniego dnia tygodnia było zaledwie siedem, choć z uwagi na pandemię rząd postanowić umożliwić sprzedaż w dodatkową niedzielę 6 grudnia.

Również w tym roku niedziela handlowa to niemal święto. W harmonogramie zakazu handlu figuruje bowiem zaledwie siedem dni, w których można zrobić niedzielne zakupy. Najbliższa niedziela handlowa wypada już 27 czerwca, co oznacza, że pod koniec tego tygodnia wszystkie sklepy będą otwarte. To jedyna szansa na niedzielne zakupy przed rozpoczęciem wakacji szkolnych.

Jednak należy przygotować się na pewne ograniczenia. W niedziele sieciówki zazwyczaj wprowadzają inne godziny otwarcia. Na oficjalnej stronie internetowej Biedronki czytamy, że informacje na ten temat można znaleźć przy drzwiach wejściowych do poszczególnych oddziałów.

W innym trybie pracuje także Carrefour. Większość placówek tej sieci będzie otwarta o godzinę krócej niż w dni powszednie - do 21:00.

Na kolejną niedzielę handlową trzeba będzie poczekać do 29 sierpnia. Portal money.pl donosi, że ostatnia szansa na zakupy siódmego dnia tygodnia wypada tuż przed świętami Bożego Narodzenia - 12 i 19 grudnia.

Niedziela handlowa nie dotyczy wszystkich. Coraz więcej sieciówek omija zakaz handlu

Ustawa o zakazie handlu wprowadza jednak cały katalog podmiotów-wyjątków, dla których każdy ostatni dzień tygodnia to niedziela handlowa. Bez ograniczeń mogą sprzedawać swoje produkty np. stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie czy punkty z biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi.

Jednak z każdym miesiącem rośnie liczba sieciówek, które z sukcesem omijają zakaz handlu. Wystarczy bowiem, że nawiążą współpracę z firmą kurierską i zdobędą status placówki pocztowej, której niedzielne ograniczenia nie obejmują. Pierwszą siecią, która skorzystała z tej możliwości była Żabka.

Jej śladem idą kolejne. Zakaz handlu omija m.in. Polomarket czy ABC. Niedzielno-świąteczne obostrzenia nie dotyczą także około trzydziestu sklepów sieci Topaz. W ostatnim czasie do tego grona dołączył także Intermarche, który stał się największą siecią omijającą zakaz handlu.

Jednak już niebawem ten tytuł może mu odebrać Kaufland. Sieciówka poinformowała, że stała się placówką pocztową, ale na razie nie zamierza korzystać z niedzielnych przywilejów. Mimo tego przedstawiciele spółki nie wykluczają, że w przyszłości sklepy będą otwarte także w niedziele niehandlowe.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Marek BAZAK/East News

Emerytury do zmiany, Sejm już uchwalił ustawę. Szczególnie dotyczą czerwca

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

zakaz handluNiedziela handlowazakupy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >