Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niebawem ruszy kolejna edycja programu „Mój prąd”. Można dostać do 58 tys. zł dopłaty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.03.2023 11:01

Niebawem ruszy kolejna edycja programu „Mój prąd”. Można dostać do 58 tys. zł dopłaty

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Nowa edycja rządowego programu „Mój prąd ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Pojawi się nowość – będzie można sfinansować pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski przekazał w rozmowie z PAP, że dopłaty do pomp ciepła wyniosą od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł. Maksymalnie dofinansowanie w formie dotacji to nawet 58 tys. zł. 

Za kilka tygodni startuje V edycja programu „Mój prąd”

O uruchomieniu kolejnej edycji programu „Mój prąd” rozszerzonej o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych poinformowała już 19 marca minister Anna Moskwa. Natomiast teraz Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na łamach PAP przekazał, że nowy „Mój prąd” ruszy w drugiej połowie kwietnia. Zachowa on dotychczasowy poziom dofinansowania oraz zostanie rozszerzony o urządzenia grzewcze: pompy ciepła i kolektory słoneczne służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Warunkiem przystąpienia jest rozliczanie się prosumentów w systemie net-billing (obowiązującym od 1 kwietnia 2022 roku).

Wychodzimy naprzeciw głosom płynącym od beneficjentów. W Czystym powietrzu trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z „Czystego powietrza” dokładamy pompy ciepła do „Mojego prądu – przekazał Paweł Mirowski na łamach PAP.

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

W przypadku zakupu pomp ciepła będzie można liczyć na dotację w takiej wysokości, w jakiej jest ona wypłacana w podstawowym poziomie dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”. W praktyce oznacza to:

  • do 4,4 tys. zł do pomp powietrze-powietrze,
  • do 12,6 tys. zł do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
  • do 19,4 tys. zł do pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
  • do 28 tys. zł do pomp gruntowych.

W przypadku kolektorów słonecznych dofinansowanie wyniesie maksymalnie 3,5 tys. zł. Natomiast NFOŚiGW proponuje, aby do instalacji paneli fotowoltaicznych dopłacać do 6 tys. zł, a przy rozszerzeniu inwestycji o komponenty dodatkowe – do 7 tys. zł. Decydując się na jeszcze inne elementy, można uzyskać wsparcie w formie dotacji w wysokości:

  • do 16 tys. zł dla magazynu energii elektrycznej,
  • do 5 tys. zł dla magazynu ciepła,
  • do 3 tys. zł dla systemu zarządzania energią.

Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. Dofinansowanie do dodatkowych komponentów programu nie będzie niższe niż było w czwartej edycji „Mojego prądu – powiedział PAP Paweł Mirowski.

W poprzedniej edycji złożono 60 tys. wniosków

IV edycja programu miała trwać do końca tego miesiąca, ale zakończyła się 17 marca ze względu na wyczerpanie budżetu. Pierwotnie była ona zaplanowana do 22 grudnia 2022 roku, jednak na krótko przed tym terminem zadecydowano o podwyższeniu dotacji do paneli PV oraz magazynów energii elektrycznej. W efekcie – jak wskazał Paweł Mirowski – zwiększyło się zainteresowanie programem. W całej tej edycji złożono ponad 60 tys. wniosków na kwotę prawie 404 mln zł.