NFZ
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Kasper Starużyk - 21 Października 2020

Nowy wzór umowy już obowiązuje. Jest niezbędny do ubezpieczenia się w NFZ

Zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym już weszły w życie. Nowe wzory dokumentów są potrzebne do ubezpieczenia zdrowotnego. Koniecznie należy się z nimi zapoznać.

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza w życie zmiany w zakresie funkcjonowania ubezpieczenia. Nowe wzory umów ubezpieczeniowych już obowiązują. Warto się zapoznać także z pozostałymi zmianami, chodzi między innymi o rozkładania kwoty ubezpieczenia na raty, czy całkowite zwolnienie z opłat.

NFZ już wprowadził zmiany

Na stronie NFZ-u dostępne są już nowe wzorce wniosków oraz umów o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Pojawiły się także wytyczne dotyczące rozłożenia na raty kwoty za ubezpieczenie medyczne oraz kiedy można wnioskować o całkowite zwolnienie z opłat.

Dokument już obowiązuje, wszedł on w życie 1 października. Od tego czasu wszystkie umowy muszą być sporządzane według najnowszego wzorca. Warto zweryfikować, czy nasza umowa spełnia wytyczne. Jeżeli została podpisana po 1 października, ale na starym druku, okazać się może, że ubezpieczenie nas nie obowiązuje. Na końcu artykułu publikujemy całe zarządzenie.

Deszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaDeszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaCzytaj dalej

Zarządzenie prezesa NFZ wskazuje na nowe wzory umów, które powinny podpisać osoby chcą się dobrowolnie ubezpieczyć. Jest to szczególnie ważne dla osób wykonujących pracę w ramach umów-zleceń oraz umów o dzieło. NFZ wskazuje także na wolontariuszy, którzy podczas pełnienia służby powinni się dodatkowo ubezpieczyć.

W obowiązującym już rozporządzeniu wskazano także jak powinno wyglądać podanie o rozłożenie opłaty za ubezpieczenie na raty. Prezes NFZ informuje również o trybach, w których możliwe jest wnioskowanie o zwolnienie z opłat za ubezpieczenie zdrowotne.

Znów można wnioskować o postojowe. Świadczenie ma jednak istotny haczykZnów można wnioskować o postojowe. Świadczenie ma jednak istotny haczykCzytaj dalej

O tym jak działa dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne oraz jakie są stawki za nie pisaliśmy więcej w tym artykule. Informacje te są szczególnie ważne dla osób trudniących się pracą na umowach cywilno-prawnych oraz wolontariuszy, którzy nie są ubezpieczeni przez swój zakład pracy, a z różnych względów nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia np. w szkole czy przy rodzicach.

Nowe wnioski NFZ obowiązują od 1 października, trzeba się z nimi koniecznie zapoznać. Stare umowy, jak wskazuje NFZ zachowują ważność do czasu, który został w nich wskazany, ale tylko w sytuacji gdy zostały najpóźniej podpisane 30 września. Po tej dacie wszystkie umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne muszą być na nowych wzorach.

Nowe świadczenie od rządu? Każdy pracownik dostałby 560 złotychNowe świadczenie od rządu? Każdy pracownik dostałby 560 złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ono wymagane przy wizytach w przychodniach zdrowia, czy szpitalach. Zazwyczaj ubezpieczeni jesteśmy przez pracodawcę lub Urząd Pracy. Są jednak takie sytuacje, gdy musimy samodzielnie opłacić składkę ubezpieczeniową w NFZ-cie. To właśnie osoby w takiej sytuacji powinny zapoznać się z nowymi dokumentami.

Co ważne - w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ nie obowiązuje nas okres karencji, który jest często spotykany w prywatnych ubezpieczalniach. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ działa od momentu podpisania umowy.

Zmiany we wzorach umów obowiązują od 1 października. Poniżej pełne rozporządzenie prezesa NFZ

NFZ

NFZ

NFZ

Kierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyKierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiBędziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News