Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS dla niektórych emerytów. Ostatnie dni na złożenie wniosku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.07.2023 12:14

Nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS dla niektórych emerytów. Ostatnie dni na złożenie wniosku

banknoty
Biznesinfo

Na początku lipca został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Osoby, które w 2020 roku osiągnęły wiek emerytalny, ale nie przeszły na emeryturę, mogą złożyć wniosek o jej przyznanie i otrzymać nawet 40 dodatkowych wypłat z ZUS, przypomina “Fakt”.

Zaległe wypłaty

Jak przypomina “Fakt”  w czasie pandemii przejście na emeryturę lub złożenie wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia dla osób starszych mogło być utrudnione. Dziennik wyjaśnia, że osoba, która np. osiągnęła wiek emerytalny w lutym 2020 r., ale nie przeszła na emeryturę, może starać się o przyznanie świadczenia od 1 marca 2020 roku.

Oznacza to, że można zyskać nawet kilkadziesiąt wypłat za zaległy okres. 

Emerytura wyższa o kilkaset złotych. Jest na to kilka sposobów

Warunki i termin złożenia wniosku

Aby otrzymać zaległe wypłaty, trzeba się pośpieszyć. Czas na złożenie wniosku do ZUS mija 31 lipca (poniedziałek).

"Osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19, zgłoszą wniosek o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłata świadczenia przysługuje na ich żądanie wyrażone w formie oświadczenia (druk ERO) od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r." - przekazał ZUS "Faktowi".

ZUS zwraca uwagę, że konieczne jest także rozwiązanie z pracodawcą umowy o pracę w tym czasie. Ponadto wstecznie wyliczona emerytura może być niższa

Wysokość emerytury

Podejmując decyzję o przejściu na emeryturę warto skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie ZUS lub umówić się na rozmowę z doradcą emerytalnym, dzięki czemu dokładnie przeanalizujemy wszystkie argumenty “za” i “przeciw”.

Tagi: Emerytura