Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1100 zł więcej dla seniorów. Jakie są warunki?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.10.2023 19:30

Nawet 1100 zł więcej dla seniorów. Jakie są warunki?

Pieniądze na stole
BiznesINFO

Przy obecnej sytuacji ekonomicznej wielu seniorów poszukuje świadczeń, z których mogliby pobierać dodatkowe pieniądze do emerytury. Mało który emeryt wie jednak, że suma kilku świadczeń pozwala na uzyskanie dodatkowych kilku tysięcy złotych. Taka suma jest wsparciem o niepodważalnym znaczeniu.

Nie tylko emerytura

Wysoki poziom inflacji, rosnące ceny w sklepach oraz kwoty na rachunkach prowokują seniorów do poszukiwania dodatkowych pieniędzy. Tak jak i dla wielu innych osób, te środki mogą być dla nich być albo nie być.

Mówiąc o wypłatach emerytury, najczęściej myśli się o kwotach minimum 2-3 tys. zł. Są jednak osoby, które otrzymują mniejsze emerytury - portal gk24.pl podaje, że minimalna kwota świadczenia emerytalnego to 1588,44 zł brutto. W przeliczeniu na kwotę netto jest to 1445 zł. Jednakże w połączeniu z innymi świadczeniami, seniorzy mogą liczyć na jeszcze większe kwoty.

Dodatkowe świadczenia dla seniorów

Jednym z takich świadczeń, według informacji serwisu gk24.pl, jest renta socjalna. W ramach waloryzacji przeprowadzonej w marcu tego roku, jej kwota brutto wzrosła do 1588,44 zł - czyli do poziomu minimalnej emerytury. Tak samo stało się również w przypadku minimalnej wysokości renty za całkowitą niezdolność do pracy oraz renty rodzinnej.

Nie są to jednak jedyne świadczenia, na które mogą liczyć seniorzy. Z doniesień portalu gk24.pl wynika, że świadczenie przedemerytalne po marcowej waloryzacji jest wypłacane w kwocie brutto równej 1600,70 zł. Dostępna jest również renta za częściową niezdolność do pracy - w tym przypadku jej minimalna wysokość ukształtowała się na poziomie 1191,33 zł brutto.

Moment przejścia na emeryturę jest ważny

Spory wpływ na wysokość emerytury ma moment zakończenia działalności zawodowej i rozpoczęcie pobierania świadczenia emerytalnego. W skali wieku, późniejsze przejście na emeryturę zwiększa kwotę świadczenia - z drugiej strony, nie jest to jedyny ważny czynnik.

Jak bowiem wskazuje portal gk24.pl, liczy się również moment przejścia na emeryturę pod kątem miesiąca. Wszystko spowodowane jest waloryzacją składek, które zostały odłożone do ZUS - co roku przeprowadza się ją w czerwcu. Najkorzystniejszym miesiącem do zakończenia działalności zawodowej jest zatem lipiec.