Budowa
pixabay.com
Autor Natalia Godek - 16 Stycznia 2021

Największa firma budowlana w Polsce. Jej inwestycje znane są w kraju i za granicą

Największa firma budowlana w Polsce stworzyła swoją drogę do sukcesu na wieloletnim doświadczeniu i obyciu na światowych rynkach. W naszym kraju mamy wielu graczy, którzy konkurują ze sobą o bycie liderem w tej branży, jednak zwycięzca może być tylko jeden - Budimex. Na razie spółka nie martwi się o swoją przyszłość i z zapałem przystępuje do realizacji kolejnych inwestycji.

Największa firma budowlana w Polsce - inwestycje

Największa firma budowlana w Polsce to Budimex. Zajmuje się budownictwem w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, energetycznej czy środowiskowej. Tworzy obiekty kubaturowe, a także zajmuje się obsługą nieruchomości. Najczęściej w inwestycjach jest wykonawcą generalnym. Na swoim koncie ma różnorodne projekty o charakterze ogólnym (np. Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, Muzeum Historii Polski w Warszawie), komunikacyjnym (np. Trasa Siekierkowska w Warszawie, droga ekspresowa S5 i S10), ekologicznym (Oczyszczalnia ścieków w Szczecinku, Suszarnia i spalarnia osadów ściekowych w Olsztynie) oraz energetycznym i przemysłowym (Elektrociepłownia Siekierki, Farma Wiatraków w Kończewie).

Największa firma budowlana w Polsce - historia rozwoju

Budimex s.a. zatrudnia kilka tysięcy osób w Polsce i za granicą (nie licząc pracowników podwykonawczych), współpracuje z kilkunastoma tysiącami kontrahentów i ma na swoim koncie kilkaset zrealizowanych inwestycji. Firma ta została założona w 1968 r. pod nazwą Centrala Handlu Zagranicznego Budownictwa Budimex. Przez pierwszych 10 lat jej głównym celem był eksport usług budowlanych. Polscy inżynierowie i budowlańcy oprócz pracy w Polsce wyjeżdżali do krajów bloku wschodniego oraz do Azji i Afryki, aby realizować tamtejsze projekty. Zaledwie w ciągu kilku lat marka podpisała 75,7 tys. umów na całym świecie. W ciągu początkowych lat istnienia Budimex podpisał kilkadziesiąt tysięcy kontraktów na realizację inwestycji w kraju i za granicą. Sztandarowymi projektami firmy z początków jej działalności jest budynek Ambasady Polski w Korei, fabryka TESLA w Czechosłowacji, most Tiknit w Iraku, gmach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej w Moskwie czy odbudowa libijskiego miasta Barka po trzęsieniu ziemi.

W 1971 r. w ramach Zjednoczenia Przedsiębiorstw Robót Drogowych i Mostowych, które zarządzało branżą budowlaną w tamtym okresie, powstała siostrzana spółka Budimexu - Biuro Eksportu Budownictwa Komunikacyjnego Dromex. Na początku swojej działalności firma tworzyła na obszarach Bliskiego Wschodu. Za ponad 1 mld dolarów Dromex wybudował ponad 4 tys. km dróg w Libii. Co ważne, firma miała odpowiadać też za realizację budowy ówcześnie najnowocześniejszej autostrady tranzytowej na Bliskim Wschodzie.

W 1982 r. Budimex rozpoczął swoją działalność poza Warszawą. W Poznaniu na początku oddział pełnił funkcję Centrum Generalnego Wykonawstwa i trzymał pieczę nad zachodnią i północną częścią kraju. W 1991 oddział ten stał się samodzielną jednostką i związał się Kapitałowo z Dromeksem. W tym czasie Budimex wszedł na rynki zagraniczne i rozpoczął współpracę m.in. z Mannesmann, AEG Kanis, Mitsubishi Heavy Industries, Deutsche Babcock, Salzgitter czy Fiat Engineering.

Lata 90. i przemiany gospodarczo-polityczne przyniosły szereg zmian. Budimex spod skrzydeł państwowych został przekazany podmiotom prywatnym. W 1994 r. został przekształcony w spółkę akcyjną, a następnie z bardzo dużym sukcesem wszedł na stołeczną Giełdę Papierów Wartościowych. Już podczas pierwszych notowań wartość akcji znacząco przekraczała cenę emisyjną.

Już wtedy Budimex był największą firmą w kraju i znaczącym graczem na rynkach międzynarodowych. Firma realizowała swoje inwestycje w 23 krajach i zatrudniała dziesiątki tysięcy pracowników. W tym czasie spółka zarządzała już 18 zagranicznymi podmiotami (między innymi w Pradze, Bułgarii, Rosji, Bratysławie, w Niemczech i na Węgrzech). Jedne z ważniejszych inwestycji spółki z tamtego okresu to m.in. najnowocześniejsza w kraju oczyszczalnia ścieków w Zamościu, Polsko-Niemieckie Centrum Młodzieży w Olsztynie, Hotel Holiday Inn w Warszawie, nagrodzony budynek FUJI FILM czy też rozpoczęcie budowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

W 1999 r. w Polsce doszło do połączenia Budimexu ze spółką Unibud. Twór ten objął generalne wykonawstwo w Polsce centralnej i północno-wschodniej. Budimex S.A. stał się także inwestorem strategicznym Mostostatu Kraków. W 2000 r. akcje Budimexu zostały zakupione przez hiszpańską grupę Ferrovial, która była jedna z największych grup budowlanych na świecie i została inwestorem strategicznym. Działania te spowodowały, że Budimex jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję w branży. Kolejne zmiany w spółce usystematyzowały strukturę i usprawniły działania. Z czasem złączono wszystkie istniejące podmioty. Jednymi z najciekawszych budynków stworzonych przez firmę na początku nowego tysiąclecia są m.in. budynek biurowy LOT-u, budynek mieszkalny Rondo przy Rondzie Wiatraczna, Centrum Konferencyjne Magda w Licheniu czy odcinki stołecznego metra. Od 2012 r. spółka zaczęła się także zajmować utrzymaniem budynków przemysłowych, infrastrukturą drogową i oświetleniem, a także gospodarką odpadami.

Droga do sukcesu

Historia rozwoju największej firmy budowlanej w Polsce jest pełna stabilności i sukcesów. Widać, że spółka konsekwentnie podąża swoją ścieżką, realizuje cele i ciągle się rozwija. Statutową misją spółki jest realizacja usług oraz inwestycji budowlanych na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa. Ważną kwestią jest też dbałość o środowisko naturalne, zachowanie zasad etyki oraz zadowolenie użytkowników.Celem Budimexu jest bycie liderem na rodzimym rynku oraz rozwój działalności za granicą. Warto dodać, że sukcesy widać między innymi w wyróżnieniach, jakie otrzymała spółka. Budimex jest posiadaczem wielu certyfikatów oraz laureatem branżowych nagród na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że właśnie taki gracz jak firma Budimex stoi na czele budownictwa w Polsce.

Branża budowlana zazwyczaj notuje jedne z najwyższych przychodów na rynku. Spowodowane jest to faktem, że zazwyczaj firmy z tej dziedziny realizują naprawdę duże inwestycje. Jednak jest także druga strona medalu, z którą muszą się mierzyć budowlańcy - ceny surowców oraz koszty robocizny rosną z roku na rok.

Warto zauważyć, że w czasie pandemii rynek budowlany miał się całkiem dobrze w porównaniu z innymi sektorami. Jednak jego także spotkały problemy, na przykład ograniczenia w dostawie materiałów, problemy w uzyskiwaniu pozwoleń, ograniczenia ze strony samorządów oraz inwestorów prywatnych. Mimo to branża budowlana ciągle jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki i ma około 9% udziału w PKB. Zakłada się, że będzie ona jedną z niewielu dziedzin, które będą kołem napędowym rynku po pandemii.

Największa firma budowlana w Polsce od początku swojej działalności notuje wzrost przychodów, nawet mimo pandemii spółka utrzymała się na pozycji lidera. Weźmy na tapetę wyniki finansowe Budimexu z kilku ostatnich lat. W 2018 r. firma osiągnęła zysk na poziomie 7,4 mln zł. Rok później przychody ze sprzedaży produktów, usług i towarów wzrosły do 7,6 mln zł. W 2020 r. mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Budimex zachował ciągłość działania we wszystkich segmentach operacyjnych i dalej notował wzrost przychodów. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. produkcja budowalno-montażowa wzrosła o 5%. Natomiast zysk firmy za trzy pierwsze kwartały 2020 r. przekroczył 6 mln zł.

Warto pamiętać, że branża budowlana musi mierzyć się z różnymi problemami. Przede wszystkim musi sprostać wymaganiom rozwojowym, dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników czy zapewniać budowę w zgodzie z naturą i środowiskiem.Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim musi iść z duchem czasu i odpowiadać na potrzeby użytkowników. Tak długo jak Budimex będzie działał w zgodzie z tymi zasadami, tak długo pozostanie liderem w swojej dziedzinie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News