BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Ma je w swojej kuchni niemal każdy Polak. Okazuje się, że wiele z nich jest niebezpiecznych

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Inspekcja Handlowa dokonała sprawdzenia 191 partii naczyń żarooodpornych. Jak podaje bankier.pl, aż 80 z nich nie spełniało norm bezpieczeństwa, co stanowi niemal połowę wszystkich partii, bo 42%. Sprawdzany był sprzęt z sklepów detalicznych, hurtowni, odwiedzani byli także producenci. 

Naczynia żaroodporne bez oznaczenia

Najczęściej problem występował w przypadku oznakowania produktów. Wiele z nich nie zawierało dokładnych informacji, do jakiej temperatury można bezpieczenie stosować naczynia. Brakowało także wiadomości o bezpiecznym użytkowaniu jak i konserwacji produktu. Wszystko to zadecydowało o negatywnej opinii UOKiK. Po interwencji urzędu producenci zdecydowali się na poprawienie oznakowania. 

- Próbki 19 partii naczyń żaroodpornych zostały zbadane w laboratorium. Okazało się, że aż 10 z nich, czyli ponad połowa, ma niewystarczającą odporność na wysokie temperatury. Podczas testów pękały w piecu nagrzanym do 180 st. C - brzmi oświadczenie urzędu. 

Co sprawdzić przy zakupie urządzenia żaroodpornego 

UOKiK radzi, aby wybierając naczynie żaroodporne sprawdzić dokładnie informacje dotyczące maksymalnej temperatury w jakiej może zostać użyte naczynie. Instrukcje tego typu urządzeń w produktach sprzedawanych na terenie Polski powinny też obowiązkowe być również w języku polskim. W nich zawarte powinna znajdować się także informacja dotycząca tworzywa jakie zostało użyte do produkcji urządzenia.

Tagi:

UOKiK

Podobne artykuły

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >

Handel

GIS wydał ostrzeżenie, koniecznie sprawdź, czy masz ją w kuchni. Szkodliwe substancje mogą trafić do jedzenia
Czytaj więcej >

Handel

Nie Biedronka, nie Lidl. Oto najtańsza sieć sklepów w Polsce
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pierwsze restauracje w Polsce wprowadziły potrawy z robakami. W ofercie burgery i pizza
Czytaj więcej >

Handel

Wielka loteria Biedronki. Po spełnieniu określonych warunków można otrzymać prezent-niespodziankę
Czytaj więcej >

Handel

Kaufland szuka pracowników. Sieć planuje zatrudnić nawet 300 osób
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]