Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 12 tys. zł na dziecko. Dochody rodziny nie mają znaczenia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.09.2023 13:09

Można dostać nawet 12 tys. zł na dziecko. Dochody rodziny nie mają znaczenia

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
Biznesinfo

O tym, że w Polsce funkcjonuje świadczenie wychowawcze 500+, wie z pewnością większość obywateli, a już na pewno ci, którzy mają dzieci. Tylko w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 28 mld zł właśnie w ramach tego programu. Warto wiedzieć, że poza tą formą wsparcia wielu rodziców może też dostać dodatkowe 12 tys. zł na dziecko. W skali kraju ZUS wypłacił już setki tysięcy takich świadczeń. Jakie są warunki otrzymania pieniędzy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dodatki na dziecko w 2023 roku

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Już wiadomo, że od stycznia przyszłego roku świadczenie to zostanie podniesione do 800 zł – podwyżka nastąpi z automatu i nie trzeba składać żadnych wniosków, by otrzymać więcej pieniędzy z tego tytułu.

Poza 500 plus jest też becikowe w wys. 1000 zł, przy czym te środki są wypłacane na urodzone lub adoptowane dziecko tylko wtedy, gdy:

  • miesięczny dochód rodzinny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł;
  • matka dziecka od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną;
  • jeden rodzic samotnie wychowuje dziecko, a drugi płaci alimenty (istnieją wyjątki, znajdziesz je pod tym adresem).

Oczywiście rodzice przebywający na urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub rodzicielskim (zatrudnieni na umowie o pracę oraz ci, którzy dobrowolnie opłacali składkę na ubezpieczenie chorobowe) dostają zasiłek macierzyński. Jego odpowiednikiem dla bezrobotnych, studentów i rolników jest “kosiniakowe”, które dostaje się w wys. 1000 zł miesięcznie przez konkretną liczbę tygodni.

Oprócz tego rodziny będące w gorszej sytuacji materialnej mogą się też ubiegać o zasiłek rodzinny i różne dodatki finansowe m.in. z tytułu urodzenia dziecka, samotnego wychowywania dziecka czy wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Wreszcie mamy też Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO), w ramach którego jest wypłacane tytułowe 12 tys. zł.

Małoletni chłopiec musiał spłacić dług mieszkaniowy matki. Nigdy nie mieszkał w tym lokalu Zmiany w bankomatach właśnie weszły w życie. Ważna informacja dla wszystkich użytkowników

Dodatkowe 12 tys. zł na dziecko – jak to działa?

Portal infor.pl przekazał, że ZUS wypłacił już ponad 700 tys. świadczeń RKO na łączną kwotę 5 mld zł. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono świadczenie, które przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, mające między 12 a 35 miesięcy. Zainteresowani składają wniosek do ZUS i decydują, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy po 1000 zł miesięcznie przez rok. W rezultacie rodzice małych dzieci mogą otrzymać aż do 12 tys. zł wsparcia.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” – czytamy na stronie gov.pl. Chodzi tu zatem o portal Emp@tia, platformę PUE ZUS i bankowość elektroniczną.

Dochody rodziny nie mają znaczenia

Wsparcie udzielane w ramach RKO jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Na łamach portalu infor.pl czytamy, że blisko 94 proc. wniosków składanych jest na jedno dziecko. 88 proc. rodziców decyduje się na wyższą kwotę świadczenia.