Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 26.11.2020 01:00

Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

Monety kolekcjonerskie inspirowane sagą o Wiedźminie
Pixabay/kdzwonek

Monety z Wiedźminem

Seria autoryzowanych przez Andrzeja Sapkowskiego monet nawiązujących do sagi o Wiedźminie ma mieć osiem emisji. Pierwsze specjalne monety trafiły do pierwszych kolekcjonerów już w 2019 roku.

Niedawno ukazała się tegoroczna edycja monet z Wiedźminem, wywołując niemałe zamieszanie w świecie fanów sagi, ponieważ oprócz tego, że swym wyglądem nawiązują do ich ulubionej serii, to są wykonane niezwykle kunsztownie, a nakład jest limitowany. W każdej emisji wychodzą kolejne dwie monety. Tegoroczna edycja nawiązuje do opowiadania "Miecz Przeznaczenia".

Serię monet kolekcjonerskich krążków otworzyły monety "Ostatnie Życzenie". Mennica planuje wybić w sumie osiem emisji inspirowanych “Wiedźminem” monet kolekcjonerskich - od 2019 do 2026 roku.

Każda seria składa się z dwóch monet. Mniejszą z nich wybito z 62,2 g czystego srebra. Jej średnica mierzy 45 mm.

“Grosza daj Wiedźminowi”

Rewers głównej monety tegorocznej edycji przedstawia kultową dla fanów “Wiedźmina” scenę. W centralnej części monety umieszczono tajemniczy kielich wykonany z zielonego, wielowarstwowego szkła, w którym zatopiono płatki złota.

W opowiadaniu w kielichu znajdowała się Woda Brokilonu o szczególnych mocach. Wypicie magicznej wody przez Ciri ma zaważyć o dalszym losie jej i innych bohaterów. Na monecie przedstawiono też trzy postaci: trzymająca kielich Królową Brokilonu, Eithne, podającą kielich Ciri oraz Driadę Braenn.

Scenę uzupełnia oczywiście postać Geralta, który w niezwykle dynamicznej pozie zabija skolopendromorfa - leśnego potwora atakującego mieszkańców. Jego miecz został platerowany czystym złotem. Jej nakład to 2000 sztuk.

Druga moneta, znacznie większa, która waży aż 1 kilogram, została wybita ze srebra próby 999 ze średnicą 100 mm, dokładnie odwzorowuje postacie, za sprawą wysokiego reliefu. W srebrze zatopiono także kamienie - agaty, które są silnym akcentem na monecie i imitują słońce. Monet wybito naprawdę niewiele, ponieważ jest ich tylko 200.

Inwestowanie w monety

Jak podaje Mennica Gdańska, cena srebra praktycznie się podwoiła, jednak przez cały listopad fani serii o Wiedźminie będą mogli kupić monety w cenie krążków z pierwszej emisji. Do końca miesiąca mniejszą monetę można kupić za 1 399 zł. Od 1 grudnia cena ma wzrosnąć do 1599,00 zł.

Podobnie z większą monetą. W tej chwili można kupić ją już za 13 999,00 zł. Z początkiem grudnia jej cena ma wzrosnąć do 15 999,00 zł.

Dzisiaj, kiedy inwestowanie wydaje się niemożliwe, zakup kolekcjonerskich monet wydaje się bezpiecznym sposobem na lokowanie pieniędzy. Kolekcjonerska moneta nie podda się bowiem działaniu inflacji, w związku z czym jest z pewnością bezpieczniejszą alternatywą do odkładania pieniędzy na koncie.

Tagi: