Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > MON wyda więcej, niż zakładano. 185 mld na modernizację marynarki
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 30.06.2019 02:00

MON wyda więcej, niż zakładano. 185 mld na modernizację marynarki

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

MON wyda 185 mld z budżetu na modernizację polskiej Marynarki Wojennej. W ramach projektu przyjętego pod koniec lutego 2019 roku w latach 2017 - 2026 na modernizację polskich sił zbrojnych wydana zostanie niemała fortuna, z czego niemalże 200 mld skapnie żołnierzom operującym na wodach. Jak zapewniał w lutym Mariusz Błaszczak, nie ma mowy o rezgynacji z jakiegokolwiek z programów rozbudowy marynarki.

Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW. Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze - mówił w lutym Błaszczak.

MON odrzuciło plan na 2013 - 2022, wydamy 45 mld więcej

Co warto podkreślić, przed Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017 - 2026 obowiązywał plan modernizacji na lata 2013 - 2022, który zakładał wydanie 140 mld złotych na Marynarkę Wojenną RP. W ramach nowego programu są realizowane mniejsze cele, jak np. program dotyczący okrętów podwodnych - Orka. Ale także rozwijany jest program nowego okrętu ochrony wybrzeża - Miecznik.

Swoje wcześniejsze zapowiedzi Mariusz Błaszczak potwierdził w niedzielę podczas Święta Marynarki Wojennej. Mówił podczas niego, że "Honor, patriotyzm, odwaga i zaangażowanie cechują Marynarkę Wojenną RP". Według planu, jak przypomniał szef resortu obronności, pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na nowe statki nadwodne i podwodne, ale także na samoloty piątej generacji, obronę powietrzną oraz artylerię i śmigłowce.