BiznesINFO.pl
Miseczka okazała się warta fortunę

Wikimedia/Travelarz

Kolekcjoner antyków kupił porcelanową miseczkę za 35 dolarów. Okazało się, że jest warta majątek

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Udając się na wyprzedaż garażową w New Haven w Connecticut w USA pewien kolekcjoner antyków nie spodziewał się, że stanie się posiadaczem fortuny. Okazało się bowiem, że majątek jest warta zakupiona przez niego miseczka za zaledwie 35 dolaró

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kupiona na wyprzedaży miseczka za 35 dolarów okazała się warta fortunę

  • Na ile wycenili przedmiot eksperci

  • W jaki sposób warta majątek miseczka trafiła na wyprzedaż

Miseczka warta fortunę

Kto by się spodziewał, że dzięki niepozornej wyprzedaży garażowej można stać się posiadaczem fortuny. Nie spodziewał się raczej tego pewien kolekcjoner antyków, który udał się na wyprzedaż w New Haven w Connecticut w USA.

A wszystko dzięki zakupowi małej porcelanowej miseczki za 35 dolarów, czyli niecałe 135 zł. Choć mężczyzna nie miał świadomości, że biała miseczka, ozdobiona namalowanymi niebieską farbą ornamentami (ok. 16 cm średnicy) to pochodzący z XV wieku zabytek wart majątek, od razu zauważył wyjątkowość przedmiotu.

Kolekcjoner, jak podaje za agencją Associated Press Polska Agencja Prasowa, zrobił zdjęcia zakupionego nabytku i przesłał je do domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku.

  • Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego – powiedziała w rozmowie z agencją Angela McAteer, kierująca w domu aukcyjnym działem sztuki chińskiej, cytowany przez PAP.

Efekty badań miseczki okazały się nader zaskakujące. Okazało się, że uczestnik wyprzedaży garażowej trafił na rzadki antyk z XV wieku. Miseczka jak podaje portal o2.pl została zidentyfikowana jako część zastawy pierwotnie zamówionej przez chiński dwór cesarski za czasów dynastii Ming. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że artefakt pochodzi z dworu cesarza Yongle, który rządził od 1403 do 1424 r. - okresu znanego z charakterystycznych i słynnych technik porcelanowych

Według ekspertów domu aukcyjnego na świecie znanych jest tylko sześć podobnych przedmiotów. Większość z nich znajduje się w muzeach, dwa w Tajpej, dwa w Londynie, jeden w Teheranie.

Z ustaleń ekspertów wynika, że kupiona na wyprzedaży za 35 dolarów miseczka, może być warta od 300 do nawet 500 tys. dolarów, czyli niespełna 2 mln zł. Niedługo ma zostać wystawiona na aukcji. Cena wywoławcza to pół miliona dolarów.

Jak miseczka znalazła się w wyprzedaży?

W jaki sposób tak cenny przedmiot trafił na wyprzedaż garażową? Tego nie wiadomo. Zdaniem przedstawicieli domu aukcyjnego Sotheby’s, miseczka mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie, która nie zdawała sobie sprawy z unikatowości miseczki.

- To jest zawsze bardzo ekscytujące dla nas, specjalistów, gdy nagle znikąd pojawia się coś, o czym nie wiedzieliśmy, że nawet tu istnieje – mówi cytowana przez Agencję Angela McAteer.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >