BiznesINFO.pl

East News

Ministerstwo zapowiada rekompensaty w związku ze skażeniem Odry.

20 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Mister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała wsparcie dla poszkodowanych w wyniku zanieczyszczenia Odry. Konkretne decyzje będą podejmowane w przyszłym tygodniu.

Wsparcie w związku z zatruciem Odry 

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gryfinie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra zapowiedział rekompensaty za okres, w którym będzie obowiązywać zakaz połowów. Mają one zabezpieczyć finansowo rybaków. Rybacy będą uwzględnieni w przygotowanej specustawie, która jest przygotowywana dla branż gospodarki funkcjonujących dzięki działalności związanej z Odrą.

"Będziemy to porównywać, zestawiać i będziemy wypłacać rybakom na bazie tych danych, które mamy w systemie, porównywalne kwoty, które mogliby zarobić w tym okresie" – poinformował Ciecióra.

 Anna Moskwa zapowiedziała, że w ciągu kilku dni zostanie ustalona wysokość wsparcia dla osób poszkodowanych w wyniku zanieczyszczenia Odry. Minister klimatu i środowiska zaznaczyła, że obecnie trwa szacowanie potencjalnych potrzeb oraz wsparcia, jakie powinno być udzielone.

Dodała także, że w tej sprawie odbyło się już spotkanie wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk z przedstawicielem biznesu, a jeszcze w piątek z rybakami i rolnikami odbędzie się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Trudna sytuacja przedsiębiorców

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Służby pracują nad wyjaśnieniem przyczyn katastrofy. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim, został on przedłużony do 25 sierpnia.

Skażenie Odry to katastrofa ekologiczna, ale także gospodarcza. Szczególnie ucierpią rybacy, a także branża turystyczna. Sektory te działają sezonowo i w tym czasie muszą zarobić na utrzymanie w sezonach, kiedy działanie jest niemożliwe.

Skoro nie ma możliwości skorzystania z wody, odwoływane są rezerwacje w ośrodkach agroturystycznych, nie ma także klientów w wypożyczalniach sprzętu wodnego, mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Tagi:

działalność gospodarczaZanieczyszczenie środowiska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]