BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy mezczyzna puka do drzwi mieszkania starszej osoby

East News, Zofia i Marek Bazak

Ministerstwo Finansów: Fiskus będzie miał wsparcie sektora prywatnego. Kroki już poczynione

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów poinformowało, że piętnaście firm jest zainteresowanych podpisaniem z KAS umowy o współdziałanie. Wytwór z lipca 2020 r. ma zapewnić KAS oraz Ministerstwu Finansów wsparcie sektora prywatnego i jest częścią Programu Współdziałania. K

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest umowa o współdziałanie

  • Co zyskuje przedsiębiorca podpisując umowę

  • Jakie zdanie na ten temat ma Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów o umowach o współdziałanie

Umowa o współdziałanie jest częścią Programu Współdziałania, o którym głośno jest od lipca 2020 r., a jej podpisanie zależy od pozytywnego audytu podatkowego - informuje serwis LEX. Co więcej, umowa o współdziałanie ma przerzucić na podatnika większą ilość obowiązków w kwestii zarządzania funkcją podatkową oraz udzielania informacji na ten temat KAS.

Jak wynika z podręcznika przekazanego dla podatników oraz ocen ekspertów, warto taką umowę z KAS zawrzeć. Przede wszystkim daje ona szansę na zminimalizowanie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości podatkowych oraz przedsiębiorca może rozmawiać z organami podatkowymi na zasadzie zaufania i merytorycznej dyskusji.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że Program Współdziałania ma charakter pilotażowego, a ten zakończy się 1 lipca 2023 r. W ciągu tych trzech lat KAS musi ograniczyć liczbę podmiotów, z którymi zostanie podpisana taka umowa do dwudziestu. 

- Spółki zainteresowane udziałem w pilotażu mogą jeszcze składać wnioski, natomiast dane firm zostaną upublicznione zgodnie z ordynacją podatkową dopiero po zawarciu umowy o współdziałanie - mówi cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną zastępca Szefa KAS i wiceminister finansów Anna Chałupa.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obecnie umowę o współdziałanie podpisało już piętnaście podmiotów.

Ministerstwo Finansów zdradza plany

- Obecnie trwają prace nad ankietyzacją online skierowaną do interesariuszy Programu Współdziałania. Po jej przeprowadzeniu sformułowane zostaną pierwsze wnioski wynikające z oceny poziomu wdrożenia Programu oraz realizacji zaplanowanych do osiągniecia celów i korzyści - powiedziała wiceszefowa ministerstwa finansów i dodała, że ewentualne wyniki będą miały wpływ na przedłużenie programu pilotażowego.

Co więcej, okazuje się, że nawet sami zainteresowani są zadowoleni ze współpracy z Ministerstwem Finansów oraz KAS. Umowa o współdziałanie oraz wdrożenie programu u siebie pozwoliła podmiotom na uniknięcie błędów podatkowych.

- Obecnie te dokumenty są bardzo dobrym punktem wyjścia do oceny i systematyzacji zarządzania ryzykiem podatkowym nie tylko w podmiotach aplikujących do Programu Współdziałania lecz dla wszystkich podmiotów, które są zobligowane do posiadania strategii podatkowej - mówiła wiceminister o dokumentach będących fundamentem Programu.

Ministerstwo Finansów informuje także, że Program Współdziałania jest szansą na ulepszenie wewnętrznych mechanizmów w firmie, a nie kontrolą podatnika.

Podobne artykuły

Na czym polega podatek od betonu?

Finanse

Będziemy musieli płacić podatek od betonu. Dzięki niemu pojawi się w miastach więcej zieleni?

Czytaj więcej >
Ile zarabiają księża?

Finanse

Ile i w jaki sposób zarabiają księża? Co z podatkami i pieniędzmi z tacy?

Czytaj więcej >
Kancelaria Sejmu chciała wydać 300 tys. złotych na auto dla psów.

Finanse

300 tys. zł za limuzynę dla psów. Kancelaria Sejmu na zakupach

Czytaj więcej >
Klienci PKO BP oraz kilku innych banków  mogą spodziewać się utrudnień w weekend i na początku najbliższego tygodnia.

Finanse

Przerwy w czterech wielkich bankach na weekend. Część klientów straci okresowo dostęp do konta

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >