Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości
Maria Glinka
Maria Glinka 20.09.2020 02:00

PAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do dymisji
biznesinfo

Minister sprawiedliwości do zmiany

Obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro znalazł się w ogniu krytyki po piątkowym głosowaniu nad tzw. "piątką dla zwierząt". Lider Solidarnej Polski oraz wszyscy posłowie tego ugrupowania zdecydowanie sprzeciwiają się ustawie autorstwa swojego koalicjanta - PiS. Od paru dni nie gasną doniesienia na temat rozłamu w rządzie, a jednym z głównych zagrożonych jest właśnie Zbigniew Ziobro.

Jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego zdradził w rozmowie z PAP, że dalszych losach ministra sprawiedliwości zadecyduje poniedziałkowe spotkanie kierownictwa PiS. - Na ten moment szanse są 50 na 50 - ocenił anonimowy polityk.

Kto będzie nowym ministrem sprawiedliwości?

Wraz z doniesieniami o dymisji ministra sprawiedliwości ruszyła giełda nazwisk. - Jeśli kierownictwo zdecyduje o usunięciu Ziobry z rządu, a jego partii ze Zjednoczonej Prawicy, wtedy najpoważniejszym kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości będzie Przemysław Czarnek - przekazał polityk PiS w rozmowie z PAP. Przemysław Czarnek to 43-letni doktor habilitowany nauk prawnych i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który uzyskał mandat poselski w 2019 r. Obecnie jest wiceszefem sejmowej komisji sprawiedliwości.

To jednak nie jedyny kandydat na urząd ministra sprawiedliwości. Polsat News podaje, że wśród potencjalnych nazwisk pojawiła się także Małgorzata Wassermann, 42-letnia posłanka i przewodnicząca komisji śledczej ws. Amber Gold, która w 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o urząd prezydenta Krakowa.

Trudne rozmowy zwiastunem rozłamu w rządzie?

Głos w sprawie zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości zabrał czołowy polityk partii PiS Ryszard Terlecki. W jego ocenie pojawiły się dwa poważne zarzuty względem Zbigniewa Ziobry. - Jeden to, że tak trudno było się dogadać i nasi koalicjanci wciąż zgłaszali nowe oczekiwania. Z każdym dniem pojawiały się nowe pola niezbędne do negocjacji, co było trochę irytujące. No i wczorajsze zachowanie [sprzeciw wobec ustawy o ochronie zwierząt - red.] - oznajmił poseł.

Zbigniew Ziobro piastuje urząd ministra sprawiedliwości nieprzerwanie od 2015 r. Rok później został mianowany także na prokuratora generalnego. Polityk piastował stanowisko ministra sprawiedliwości również w latach 2005-2007 oraz między wrześniem a listopadem 2007 r.