BiznesINFO.pl
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do dymisji

biznesinfo

PAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości

20 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro już niedługo może pożegnać się z piastowanym urzędem. Ostateczna decyzja w sprawie jego politycznej przyszłości zapadnie na poniedziałkowym posiedzeniu kierownictwa partii PiS. Potencjalna giełda nazwisk, na którą

Minister sprawiedliwości do zmiany

Obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro znalazł się w ogniu krytyki po piątkowym głosowaniu nad tzw. "piątką dla zwierząt". Lider Solidarnej Polski oraz wszyscy posłowie tego ugrupowania zdecydowanie sprzeciwiają się ustawie autorstwa swojego koalicjanta - PiS. Od paru dni nie gasną doniesienia na temat rozłamu w rządzie, a jednym z głównych zagrożonych jest właśnie Zbigniew Ziobro.

Jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego zdradził w rozmowie z PAP, że dalszych losach ministra sprawiedliwości zadecyduje poniedziałkowe spotkanie kierownictwa PiS. - Na ten moment szanse są 50 na 50 - ocenił anonimowy polityk.

Kto będzie nowym ministrem sprawiedliwości?

Wraz z doniesieniami o dymisji ministra sprawiedliwości ruszyła giełda nazwisk. - Jeśli kierownictwo zdecyduje o usunięciu Ziobry z rządu, a jego partii ze Zjednoczonej Prawicy, wtedy najpoważniejszym kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości będzie Przemysław Czarnek - przekazał polityk PiS w rozmowie z PAP. Przemysław Czarnek to 43-letni doktor habilitowany nauk prawnych i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który uzyskał mandat poselski w 2019 r. Obecnie jest wiceszefem sejmowej komisji sprawiedliwości.

To jednak nie jedyny kandydat na urząd ministra sprawiedliwości. Polsat News podaje, że wśród potencjalnych nazwisk pojawiła się także Małgorzata Wassermann, 42-letnia posłanka i przewodnicząca komisji śledczej ws. Amber Gold, która w 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o urząd prezydenta Krakowa.

Trudne rozmowy zwiastunem rozłamu w rządzie?

Głos w sprawie zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości zabrał czołowy polityk partii PiS Ryszard Terlecki. W jego ocenie pojawiły się dwa poważne zarzuty względem Zbigniewa Ziobry. - Jeden to, że tak trudno było się dogadać i nasi koalicjanci wciąż zgłaszali nowe oczekiwania. Z każdym dniem pojawiały się nowe pola niezbędne do negocjacji, co było trochę irytujące. No i wczorajsze zachowanie [sprzeciw wobec ustawy o ochronie zwierząt - red.] - oznajmił poseł.

Zbigniew Ziobro piastuje urząd ministra sprawiedliwości nieprzerwanie od 2015 r. Rok później został mianowany także na prokuratora generalnego. Polityk piastował stanowisko ministra sprawiedliwości również w latach 2005-2007 oraz między wrześniem a listopadem 2007 r.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >