Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do dymisji
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 20 Września 2020

PAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro już niedługo może pożegnać się z piastowanym urzędem. Ostateczna decyzja w sprawie jego politycznej przyszłości zapadnie na poniedziałkowym posiedzeniu kierownictwa partii PiS. Potencjalna giełda nazwisk, na którą powołuje się PAP, wskazuje na jednego, zdecydowanego faworyta na stanowisko ministra sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości do zmiany

Obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro znalazł się w ogniu krytyki po piątkowym głosowaniu nad tzw. "piątką dla zwierząt". Lider Solidarnej Polski oraz wszyscy posłowie tego ugrupowania zdecydowanie sprzeciwiają się ustawie autorstwa swojego koalicjanta - PiS. Od paru dni nie gasną doniesienia na temat rozłamu w rządzie, a jednym z głównych zagrożonych jest właśnie Zbigniew Ziobro.

Jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego zdradził w rozmowie z PAP, że dalszych losach ministra sprawiedliwości zadecyduje poniedziałkowe spotkanie kierownictwa PiS. - Na ten moment szanse są 50 na 50 - ocenił anonimowy polityk.

Rząd zapowiada wielką falę zwolnień, która ruszy jeszcze we wrześniu. W październiku będzie tylko gorzejRząd zapowiada wielką falę zwolnień, która ruszy jeszcze we wrześniu. W październiku będzie tylko gorzejCzytaj dalej

Kto będzie nowym ministrem sprawiedliwości?

Wraz z doniesieniami o dymisji ministra sprawiedliwości ruszyła giełda nazwisk. - Jeśli kierownictwo zdecyduje o usunięciu Ziobry z rządu, a jego partii ze Zjednoczonej Prawicy, wtedy najpoważniejszym kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości będzie Przemysław Czarnek - przekazał polityk PiS w rozmowie z PAP. Przemysław Czarnek to 43-letni doktor habilitowany nauk prawnych i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który uzyskał mandat poselski w 2019 r. Obecnie jest wiceszefem sejmowej komisji sprawiedliwości.

To jednak nie jedyny kandydat na urząd ministra sprawiedliwości. Polsat News podaje, że wśród potencjalnych nazwisk pojawiła się także Małgorzata Wassermann, 42-letnia posłanka i przewodnicząca komisji śledczej ws. Amber Gold, która w 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o urząd prezydenta Krakowa.

Klin podatkowy coraz potężniejszy. Zarobisz 2 tys., a zabiorą 3,3 tys. złKlin podatkowy coraz potężniejszy. Zarobisz 2 tys., a zabiorą 3,3 tys. złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczenia
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Sejm podjął decyzję, wiele psów również dostanie emeryturę. Ile wyniesie?

Trudne rozmowy zwiastunem rozłamu w rządzie?

Głos w sprawie zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości zabrał czołowy polityk partii PiS Ryszard Terlecki. W jego ocenie pojawiły się dwa poważne zarzuty względem Zbigniewa Ziobry. - Jeden to, że tak trudno było się dogadać i nasi koalicjanci wciąż zgłaszali nowe oczekiwania. Z każdym dniem pojawiały się nowe pola niezbędne do negocjacji, co było trochę irytujące. No i wczorajsze zachowanie [sprzeciw wobec ustawy o ochronie zwierząt - red.] - oznajmił poseł.

Zbigniew Ziobro piastuje urząd ministra sprawiedliwości nieprzerwanie od 2015 r. Rok później został mianowany także na prokuratora generalnego. Polityk piastował stanowisko ministra sprawiedliwości również w latach 2005-2007 oraz między wrześniem a listopadem 2007 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Najczęściej oszczędzamy na dwóch kategoriach produktów. Można liczyć na wiele rabatów
  4. Zmiana czasu 2020: kiedy zmieniamy godzinę z czasu letniego na zimowy?
  5. Wyjdziesz tylko do kiosku i się zdziwisz. Wycieczka do sklepu w piątek wieczorem już nie będzie potrzebna
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczeniaStało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News