BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mieszkanie Plus: miało być 100 tys. mieszkań. Wybudowano ich sto razy mniej

29 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Mieszkanie Plus miało stworzyć Polakom 100 tys. mieszkań. Do tej pory wybudowano ich dokładnie 887. Premier Morawiecki tłumaczy, że "na desce kreślarskiej" jest ich więcej.

Mieszkanie Plus - rzeczywistość nie nadąża za obietnicami

Mieszkanie Plus, jeden z czołowych programów PiS okazał się mniej spektakularny niż odważnie zapowiadał premier Morawiecki. Zapewniał, że w 2019 roku zostanie wybudowanych 100 tys. mieszkań w ramach tego programu. Następnie sam zachęcał, aby w kwietniu 2019 roku "rozliczyć" go z tej obietnicy. “Wtedy zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie Plus zostanie wybudowane" - mówił. O takie rozliczenie pokusiła się Anita Werner, dziennikarka prowadząca rozmowę z premierem w programie “Fakty po faktach” na antenie TVN. 

861 mieszkań na początku sierpnia z programu Mieszkanie Plus - rozpoczęła rozmowę przytaczając liczbę mieszkań wybudowanych w ramach programu.

Próbując bronić się Mateusz Morawiecki zaczął powoływać się na statystyki dotyczące… wszystkich mieszkań budowanych w Polsce, a nie tylko tych które powstały w ramach programu jego partii. 

“Cztery, pięć lat temu wybudowano 147 tysięcy mieszkań, po naszych usprawnieniach w budowie mieszkań, po udogodnieniach, po programie Mieszkanie Plus, wie Pani ile się mieszkań wybuduje prawdopodobnie w tym roku? 200 tysięcy. W zeszłym roku było to około 185 - 187, czyli już o 40 tys. mieszkań więcej” - powiedział premier.

Na pytanie dziennikarki, czy te wszystkie dane dotyczą Mieszkań Plus, odpowiedział, że “to jest wszystko na skutek różnego rodzaju działań, które my wdrożyliśmy” oraz, że “najważniejsze jest to, żeby była wielka podaż mieszkań na rynku, żeby zrekompensować deficyt mieszkań na rynku”.

“Już dzisiaj jesteśmy, na desce kreślarskiej, że tak powiem, jest co najmniej 38 tys. mieszkań na różnych etapach budowy" - dodał Mateusz Morawiecki.

Program "Mieszkanie Plus" zarządzany jest przez PFR Nieruchomości. Według ich informacji do dziś w ramach programu wybudowano 867 mieszkań. W budowie są kolejne 864. Potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkanie Plus to 120 tys. mieszkań.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >