BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mieszkanie Plus: miało być 100 tys. mieszkań. Wybudowano ich sto razy mniej

29 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Mieszkanie Plus miało stworzyć Polakom 100 tys. mieszkań. Do tej pory wybudowano ich dokładnie 887. Premier Morawiecki tłumaczy, że "na desce kreślarskiej" jest ich więcej.

Mieszkanie Plus - rzeczywistość nie nadąża za obietnicami

Mieszkanie Plus, jeden z czołowych programów PiS okazał się mniej spektakularny niż odważnie zapowiadał premier Morawiecki. Zapewniał, że w 2019 roku zostanie wybudowanych 100 tys. mieszkań w ramach tego programu. Następnie sam zachęcał, aby w kwietniu 2019 roku "rozliczyć" go z tej obietnicy. “Wtedy zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie Plus zostanie wybudowane" - mówił. O takie rozliczenie pokusiła się Anita Werner, dziennikarka prowadząca rozmowę z premierem w programie “Fakty po faktach” na antenie TVN. 

861 mieszkań na początku sierpnia z programu Mieszkanie Plus - rozpoczęła rozmowę przytaczając liczbę mieszkań wybudowanych w ramach programu.

Próbując bronić się Mateusz Morawiecki zaczął powoływać się na statystyki dotyczące… wszystkich mieszkań budowanych w Polsce, a nie tylko tych które powstały w ramach programu jego partii. 

“Cztery, pięć lat temu wybudowano 147 tysięcy mieszkań, po naszych usprawnieniach w budowie mieszkań, po udogodnieniach, po programie Mieszkanie Plus, wie Pani ile się mieszkań wybuduje prawdopodobnie w tym roku? 200 tysięcy. W zeszłym roku było to około 185 - 187, czyli już o 40 tys. mieszkań więcej” - powiedział premier.

Na pytanie dziennikarki, czy te wszystkie dane dotyczą Mieszkań Plus, odpowiedział, że “to jest wszystko na skutek różnego rodzaju działań, które my wdrożyliśmy” oraz, że “najważniejsze jest to, żeby była wielka podaż mieszkań na rynku, żeby zrekompensować deficyt mieszkań na rynku”.

“Już dzisiaj jesteśmy, na desce kreślarskiej, że tak powiem, jest co najmniej 38 tys. mieszkań na różnych etapach budowy" - dodał Mateusz Morawiecki.

Program "Mieszkanie Plus" zarządzany jest przez PFR Nieruchomości. Według ich informacji do dziś w ramach programu wybudowano 867 mieszkań. W budowie są kolejne 864. Potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkanie Plus to 120 tys. mieszkań.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >