Mieszkanie Plus na razie się nie sprawdza. Program przejdzie zmiany
needpix.com
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Grudnia 2019

Program Mieszkanie Plus wyszedł na minus. Raport ujawnia, jakie błędy popełniono

Mieszkanie Plus miało być programem, dzięki któremu powstaną setki tysięcy nowych mieszkań. Ale do tej pory zbudowano ich zaledwie...867. W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego ma dojść do zmiany na stanowisku zarządcy programu.

Mieszkanie Plus na razie klapą

Mieszkanie Plus to rządowy program, w ramach którego dostępne mają być tanie mieszkania na wynajem z późniejszą opcją ich wykupu. Mieszkanie Plus miało przynieść setki tysięcy nowych mieszkań. Ale dotychczas zbudowano ich zaledwie 867. Mijają trzy lata i mieszkań jest jak na lekarstwo. W programie ewidentnie coś szwankuje. “Gazeta Lubuska” podaje, że od startu programu, czyli czerwca 2016 roku, popełniono wiele błędów, które wskazał raport przygotowany na zlecenie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród błędów wytyka się częste zmiany koncepcji oraz źle przygotowane akty prawne. Rząd uważał, że można budować mieszkania za 2,5 tys. zł za mkw. Okazało się, że się nie da. Dlatego samorządy nie mogły realizować inwestycji.

Zmiany w kierownictwie

Ze względu na nieprawidłowe działanie program Mieszkanie Plus musi przejść zmiany. W nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego za program ma odpowiadać Jadwiga Emilewicz i to właśnie ona ma wybrać nowego szefa PFR Nieruchomości, czyli spółki, która jest odpowiedzialna za rozwój programu Mieszkanie Plus - podaje portal nieruchomosci.dziennik.pl.

Boom w 2021?

Rząd zapowiadał, że w rok powstanie 100 tys. mieszkań, ale czas pokazał, ile z tego wyszło. Coraz większe koszty pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że realizacja obietnic jest niemożliwa. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz zakłada, że boom budowlany programu Mieszkanie Plus powinien nastąpić w 2021 roku, kiedy ma się rozpocząć budowa 21,5 tys. lokali. Czy to się rzeczywiście wydarzy? Przy obecnym tempie ciężko uwierzyć, by program mógł kiedykolwiek się rozpędzić.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News