BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Program Mieszkanie Plus wyszedł na minus. Raport ujawnia, jakie błędy popełniono

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Mieszkanie Plus na razie klapą

Mieszkanie Plus to rządowy program, w ramach którego dostępne mają być tanie mieszkania na wynajem z późniejszą opcją ich wykupu. Mieszkanie Plus miało przynieść setki tysięcy nowych mieszkań. Ale dotychczas zbudowano ich zaledwie 867. Mijają trzy lata i mieszkań jest jak na lekarstwo. W programie ewidentnie coś szwankuje. “Gazeta Lubuska” podaje, że od startu programu, czyli czerwca 2016 roku, popełniono wiele błędów, które wskazał raport przygotowany na zlecenie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród błędów wytyka się częste zmiany koncepcji oraz źle przygotowane akty prawne. Rząd uważał, że można budować mieszkania za 2,5 tys. zł za mkw. Okazało się, że się nie da. Dlatego samorządy nie mogły realizować inwestycji.

Zmiany w kierownictwie

Ze względu na nieprawidłowe działanie program Mieszkanie Plus musi przejść zmiany. W nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego za program ma odpowiadać Jadwiga Emilewicz i to właśnie ona ma wybrać nowego szefa PFR Nieruchomości, czyli spółki, która jest odpowiedzialna za rozwój programu Mieszkanie Plus - podaje portal nieruchomosci.dziennik.pl.

Boom w 2021?

Rząd zapowiadał, że w rok powstanie 100 tys. mieszkań, ale czas pokazał, ile z tego wyszło. Coraz większe koszty pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że realizacja obietnic jest niemożliwa. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz zakłada, że boom budowlany programu Mieszkanie Plus powinien nastąpić w 2021 roku, kiedy ma się rozpocząć budowa 21,5 tys. lokali. Czy to się rzeczywiście wydarzy? Przy obecnym tempie ciężko uwierzyć, by program mógł kiedykolwiek się rozpędzić.

Tagi:

Mieszkanie Plusrząd PiSNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]