BiznesINFO.pl

Obraz Harry Strauss z Pixabay

Mieszkania kosztują krocie. Własny kąt to wydatek 108 średnich pensji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Mieszkania z roku na rok drożeją. Firma Expander Advisors działająca w branży finansowej sprawdziła ile średnich pensji musimy wydać, by kupić swoje mieszkanie. Analiza poraża, okazuje się, że aby kupić "kawałek podłogi" za gotówkę, osoba zarabiająca średnią krajową musi przez 9 lat odkładać całą swoją pensję wyłącznie na ten cel.

Mieszkania w górę, pensje w dół

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała wzrostu cen mieszkań. Pensje ostro lecą w dół, przekłada się to na statystykę liczby średnich pensji, które trzeba przeznaczyć na zakup swojego mieszkania. Analiza firmy Expander Advisors wskazuje, że dotychczasowa dynamika wzrostu płac wyprzedzała wzrost cen mieszkań – w 2013 roku za mieszkanie 50-metrowe należało zapłacić 102 średnie pensje, w 2017 było to już "tylko" 95 średnich krajowych. Potem jednak przyszło załamanie rynku i od 3 lata znów notujemy wzrost cen za metr kwadratowy. Od 2017 roku do I kwartału 2020 ceny podskoczyły z 95 średnich krajowych do 103, zatem niejako powróciliśmy do stanu dawnego. Najgorszy scenariusz wydarzył się jednak w czasie pandemii.

Okazuje się, że pomiędzy I kwartałem 2020, a II kwartałem, czyli w trakcie trwania najcięższego lockdownu i walki z pandemią koronawirusa wydarzył się prawdziwy dramat. Ceny mieszkań w zaledwie trzy miesiące podskoczyły ze 103 średni pensji na... 108. Portal brzesko.naszemiasto.pl alarmuje, że tak beznadziejnej sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym nie było od 8 lat. Wnioski ekspertów po analizie są jednak optymistyczne. Wskazują oni, że skok cen najpewniej wynika z chwilowego spadku płac, a także popytu na lokale. Deweloperzy wskazują, że inwestorzy mimo pandemii nadal kupowali mieszkania. 

<

Tagi:

mieszkanieJak przygotować się do kupna mieszkania?ceny mieszkań

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]