Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Mieszkania kosztują krocie. Własny kąt to wydatek 108 średnich pensji
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 04.09.2020 02:00

Mieszkania kosztują krocie. Własny kąt to wydatek 108 średnich pensji

Mieszkania
Obraz Harry Strauss z Pixabay

Mieszkania z roku na rok drożeją. Firma Expander Advisors działająca w branży finansowej sprawdziła ile średnich pensji musimy wydać, by kupić swoje mieszkanie. Analiza poraża, okazuje się, że aby kupić "kawałek podłogi" za gotówkę, osoba zarabiająca średnią krajową musi przez 9 lat odkładać całą swoją pensję wyłącznie na ten cel.

Mieszkania w górę, pensje w dół

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała wzrostu cen mieszkań. Pensje ostro lecą w dół, przekłada się to na statystykę liczby średnich pensji, które trzeba przeznaczyć na zakup swojego mieszkania. Analiza firmy Expander Advisors wskazuje, że dotychczasowa dynamika wzrostu płac wyprzedzała wzrost cen mieszkań – w 2013 roku za mieszkanie 50-metrowe należało zapłacić 102 średnie pensje, w 2017 było to już "tylko" 95 średnich krajowych. Potem jednak przyszło załamanie rynku i od 3 lata znów notujemy wzrost cen za metr kwadratowy. Od 2017 roku do I kwartału 2020 ceny podskoczyły z 95 średnich krajowych do 103, zatem niejako powróciliśmy do stanu dawnego. Najgorszy scenariusz wydarzył się jednak w czasie pandemii.

Okazuje się, że pomiędzy I kwartałem 2020, a II kwartałem, czyli w trakcie trwania najcięższego lockdownu i walki z pandemią koronawirusa wydarzył się prawdziwy dramat. Ceny mieszkań w zaledwie trzy miesiące podskoczyły ze 103 średni pensji na... 108. Portal brzesko.naszemiasto.pl alarmuje, że tak beznadziejnej sytuacji na polskim rynku mieszkaniowym nie było od 8 lat. Wnioski ekspertów po analizie są jednak optymistyczne. Wskazują oni, że skok cen najpewniej wynika z chwilowego spadku płac, a także popytu na lokale. Deweloperzy wskazują, że inwestorzy mimo pandemii nadal kupowali mieszkania. 

<