BiznesINFO.pl
Miał węglowy znika z rynku

pixabay

Z rynku znika jeden z podstawowych produktów, który pomaga oszczędzać tysiącom Polaków. Rząd nieugięty

20 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Miał węglowy zniknie z polskiego rynku wraz z początkiem lipca. Koniec okresu przejściowego, w trakcie którego można było przystosować się do zamienników, uderzy najbardziej w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Koniec ogrzewania miałem węglowym

Od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miału węglowego, który służy przede wszystkim do ogrzewania domów. Stosowne przepisy w tym zakresie zostały uchwalone w 2018 r. Jednak, aby ułatwić przystosowanie się do nowej sytuacji, Ministerstwo Energii wprowadziło dwuletni okres przejściowy. I mimo próśb branży węglowej szef resortu klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że nie zostanie on wydłużony.

Miał węglowy to jedno z najtańszych paliw dostępnych na polskim rynku, z którego korzystają najczęściej gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Zgodnie z wyliczeniami Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) w samym sektorze MŚP oraz średnich firm ok. 24 tys. pieców ma moc spalania mniejszą niż 1 MW. To właśnie oni najbardziej odczują wejście w życie nowych przepisów – podaje money.pl.

Łączne zużycie miału węglowego w Polsce jest szacowane na 7,25 mln ton w skali roku, a wartość sprzedanego paliwa – na ponad 6 mld zł.

Miał węglowy bolączką ekologów, a jego brak utrapieniem przedsiębiorców

Jakie będą skutki zakazu sprzedaży miału węglowego? Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni będą zmuszeni kupić lepszy, ale dużo droższy węgiel. Dlatego też część z nich zapewne rozpocznie poszukiwania taniego miału węglowego na czarnym rynku.

„Wykorzystanie podobnego do miału węglowego groszku z węgla kamiennego dla użytkownika będzie oznaczało koszty blisko dwukrotnie wyższe w porównaniu do ogrzewania miałem węglowym” – ocenił Łukasz Horbacz, prezes IGSPW. Jego zdaniem niektórzy posiadacze pieców węglowych będą musieli liczyć się również z koniecznością zakupu nowych urządzeń dostosowanych do innego rodzaju paliwa.

Z kolei środowiska ekologiczne z niecierpliwością czekają na usunięcie miału węglowego z polskiego rynku, ponieważ palenie węglem gorszej jakości jest niezwykle szkodliwe dla środowiska i przyczynia się do powstawania smogu. „Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu” – wyjaśnił Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Tagi:

Zanieczyszczenie środowiskawęgiel

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Niedziele handlowe. W 2023 roku będzie ich jeszcze mniej

Czytaj więcej >

Handel

“Drwal Index”, czyli nowy wskaźnik inflacji dla Polaków

Czytaj więcej >

Handel

PKN Orlen chce produkować napoje energetyczne pod własną marką. Szuka producenta

Czytaj więcej >
zakupy

Handel

Black Friday. Dobrze zorganizowana akcja może przynieść firmom korzyści

Czytaj więcej >

Handel

Żabka wprowadza do sprzedaży nową przekąskę o nazwie Black Dog. Czarny hot dog z czarnym sosem

Czytaj więcej >

Handel

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

Czytaj więcej >