Miał węglowy znika z rynku
pixabay
Autor Maria Glinka - 20 Czerwca 2020

Z rynku znika jeden z podstawowych produktów, który pomaga oszczędzać tysiącom Polaków. Rząd nieugięty

Miał węglowy zniknie z polskiego rynku wraz z początkiem lipca. Koniec okresu przejściowego, w trakcie którego można było przystosować się do zamienników, uderzy najbardziej w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Koniec ogrzewania miałem węglowym

Od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miału węglowego, który służy przede wszystkim do ogrzewania domów. Stosowne przepisy w tym zakresie zostały uchwalone w 2018 r. Jednak, aby ułatwić przystosowanie się do nowej sytuacji, Ministerstwo Energii wprowadziło dwuletni okres przejściowy. I mimo próśb branży węglowej szef resortu klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że nie zostanie on wydłużony.

Kupno samochodu używanego to oszczędność, ale też ryzyko. Lepiej sprawdzić VIN, podpowiadamy jakKupno samochodu używanego to oszczędność, ale też ryzyko. Lepiej sprawdzić VIN, podpowiadamy jakCzytaj dalej

Miał węglowy to jedno z najtańszych paliw dostępnych na polskim rynku, z którego korzystają najczęściej gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Zgodnie z wyliczeniami Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) w samym sektorze MŚP oraz średnich firm ok. 24 tys. pieców ma moc spalania mniejszą niż 1 MW. To właśnie oni najbardziej odczują wejście w życie nowych przepisów – podaje money.pl.

Łączne zużycie miału węglowego w Polsce jest szacowane na 7,25 mln ton w skali roku, a wartość sprzedanego paliwa – na ponad 6 mld zł.

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mają powody do radości. Zyskają dodatkowe uprawnienieKierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mają powody do radości. Zyskają dodatkowe uprawnienieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internet

Miał węglowy bolączką ekologów, a jego brak utrapieniem przedsiębiorców

Jakie będą skutki zakazu sprzedaży miału węglowego? Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni będą zmuszeni kupić lepszy, ale dużo droższy węgiel. Dlatego też część z nich zapewne rozpocznie poszukiwania taniego miału węglowego na czarnym rynku.

„Wykorzystanie podobnego do miału węglowego groszku z węgla kamiennego dla użytkownika będzie oznaczało koszty blisko dwukrotnie wyższe w porównaniu do ogrzewania miałem węglowym” – ocenił Łukasz Horbacz, prezes IGSPW. Jego zdaniem niektórzy posiadacze pieców węglowych będą musieli liczyć się również z koniecznością zakupu nowych urządzeń dostosowanych do innego rodzaju paliwa.

Nawet 500 tys. Polaków może załapać się na dodatkowe pieniądze od ZUS. Czas mają jednak tylko do końca miesiącaNawet 500 tys. Polaków może załapać się na dodatkowe pieniądze od ZUS. Czas mają jednak tylko do końca miesiącaCzytaj dalej

Z kolei środowiska ekologiczne z niecierpliwością czekają na usunięcie miału węglowego z polskiego rynku, ponieważ palenie węglem gorszej jakości jest niezwykle szkodliwe dla środowiska i przyczynia się do powstawania smogu. „Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzoapirenu” – wyjaśnił Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News