Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > mBank odkrywa karty. Zysk grupy w I kw. znacznie powyżej oczekiwań
Radosław Święcki
Radosław Święcki 29.04.2021 02:00

mBank odkrywa karty. Zysk grupy w I kw. znacznie powyżej oczekiwań

mBank odkrył karty
Biznes Info

mBank poinformował o swoich wynikach finansowych za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto jednego z największych polskich banków w porównaniu z początkiem zeszłego roku wzrósł z 90,9 mln zł do 317,1 mln zł. Wynik ten zaskoczył rynki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zysk netto mBanku był wyższy od oczekiwań rynku

  • O ile spadły dochody banku w porównaniu z poprzednim kwartałem

  • Ilu bank posiada klientów korporacyjnych

mBank informuje o wynikach finansowych

Jeden z największych polskich banków odkrył karty. mBank informuje w komunikacie prasowym o wynikach finansowych za pierwszy kwartał tego roku.

Okazuje się, że w pierwszym kwartale tego roku zysk brutto mBanku wyniósł 504,3 mln zł. Zysk netto osiągnął natomiast poziom 317,1 mln zł, podczas gdy w pierwszym kwartale 2020 roku było to 90,9 mln zł.

Wyniki mBanku zaskoczył rynki, które jak zauważa Polska Agencja Prasowa prognozowały, że zysk netto wyniesie 237,3 mln zł. Zysk banku okazał się zatem o 34 proc. wyższy od oczekiwań biur maklerskich, których przewidywania w tym zakresie wynosiły od 156,2 mln zł do 342 mln zł.

mBank zwraca jednak uwagę w komunikacie na wzrost kosztów i obniżenie dochodów banku w porównaniu z poprzednim kwartałem, które były głównymi czynnikami determinującymi wynik banku w pierwszym kwartale tego roku.

Dochody banku w pierwszym kwartale 2021 roku były na poziomie 1 538,8 mln zł, co oznacza spadek o 0,9 proc. w porównaniu z wcześniejszym kwartałem.

Z kolei wyższe koszty działalności względem poprzedniego kwartału (na poziomie 664,7 mln zł) to jak zauważa mBank efekt "zaksięgowania rocznej składki  na Fundusz Przymusowej Restrukturyzacji Bankowego Funduszy Gwarancyjnego".

Jako inny czynnik determinujący wynik banku w pierwszym kwartale br. instytucja wskazuje również m.in. spadek kosztów ryzyka do poziomu 164,7 mln zł, czyli 59 punktów bazowych w porównaniu do 96 punktów bazowych kwartał wcześniej.

mBank informuje w komunikacie również o wzroście liczby klientów korporacyjnych do poziomu 29 662 klientów, co oznacza wzrost o niemal 580 klientów w porównaniu z końcówką zeszłego roku. Obniżyła się natomiast liczba klientów detalicznych do 5 517,3 tys.

Bank informuje też o wzroście sprzedaży kredytów niehipotecznych o 26 proc.w porównaniu do wcześniejszego kwartału.

- Wartość kredytów i pożyczek netto na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 113 244,4 mln zł i była wyższa w stosunku do końca poprzedniego kwartału o 4 677,0 mln zł, tj. 4,3 proc. – informuje w komunikacie mBank, dodając, że wartość kredytów brutto udzielonych klientom korporacyjnym wzrosła kwartalnie o 6,2 proc.

Z kolei wolumen kredytów udzielonych klientom indywidualnym wzrósł wobec stanu na koniec grudnia 2020 roku o 1 833,9 mln zł, tj. 2,8 proc. i wyniósł 67 785,5 mln zł.

Tagi: mBank