Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 10.05.2021 02:00

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek

mBank w potrzasku z UOKiK. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK poinformował, że mBank będzie musiał zwrócić klientom pobrane pieniądze w ramach kredytu odnawialnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie działania podejmował mBank

  • Co było powodem działań UOKiK

  • Czemu mBank będzie musiał zwrócić pieniądze klientom

mBank pod lupą UOKiK

Sprawa opłat za kredyt odnawialny w mBanku ciągnie się od maja 2020 r. Wówczas jeden z klientów banku złożył skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), ponieważ został zobligowany do uiszczenia opłaty za rezygnację z umowy o kredyt odnawialny.

UOKiK przypomina, że kredyt odnawialny związany jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym i powiększa saldo środków dostępnych na koncie. Przepisy o kredycie konsumenckim stawiają sprawę jasno - z kredytu odnawialnego można zrezygnować w każdej chwili.

Z kolei portal money.pl tłumaczy, że kredyt odnawialny uruchamia się dopiero wtedy, gdy środki z naszego konta zostaną wykorzystane w stu procentach. Pieniądze pochodzące z tzw. "debetu" na koncie mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

mBank oferował kredyty odnawialne w kwocie od 500 zł do 150 tys. zł i nie pobierał prowizji za ich udzielenie, jednakże cały haczyk zawarł w umowie. Zapisy umowy zastrzegały prowizję po 12 miesiącach od odnowienia debetu, a osoba, która zrezygnowała z kredytu odnawialnego musiała zapłacić inną opłatę.

mBank odda pieniądze klientom

Opłata obliczana była od całkowitej kwoty przyznanego kredytu odnawialnego, a nie od wykorzystanej sumy. UOKiK uznał, że są to działania niedopuszczalne.

Zdaniem Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK, mBank uniemożliwiał swobodę decyzji w tym zakresie. W związku z tym UOKiK podjął decyzję o niezgodności działań mBanku z prawem.

"mBank zaniechał stosowania kwestionowanej praktyki i odda konsumentom pobrane opłaty. Na zwrot mogą liczyć obecni i byli klienci banku" - napisano w komunikacie UOKiK.

Decyzja nie jest prawomocna i jest wiadome, czy mBank się od niej odwoła.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na adres [email protected]