Masz dość pracy na etacie? Załóż własną działalność gospodarczą
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 30 Listopada 2020

Masz dość pracy na etacie? Załóż własną działalność gospodarczą

Jak założyć własną działalność gospodarczą? Czym jest rejestr CEIDG? Co jest potrzebne przedsiębiorcy do rozpoczęcia i prawidłowego funkcjonowania firmy?

Praca na własny rachunek – jak zacząć?

Chcąc założyć działalność gospodarczą, należy przede wszystkim zrobić dokładny biznesplan. Jeśli już mamy pewność co do kierunku, w którym chcemy podążać i jesteśmy rozeznani w sytuacji na rynku, powinniśmy dopełnić formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Po pierwsze, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić w sposób tradycyjny, składając dokumenty w urzędzie gminy lub elektronicznie – na platformie CEIDG.

Do rejestru CEIDG należy podać następujące informacje:

 • adres firmy,
 • NIP,
 • PESEL,
 • kod działalności – PKD,
 • adres mailowy i numer telefonu kontaktowego (opcjonalnie),
 • rodzaj opodatkowania,
 • datę rozpoczęcia działalności,
 • dane rachunków bankowych.

UWAGA! Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS lub KRUS oraz do urzędu skarbowego.

Działalność gospodarcza nierejestrowana

Od 2018 roku istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w ramach działalności nierejestrowanej. Aby móc prowadzić taki rodzaj działalności, należy spełnić dwa warunki:

 • uzyskane przychody nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia,
 • w okresie 60 miesięcy podatnik nie prowadził działalności gospodarczej.

Jaką formę opodatkowania działalności gospodarczej wybrać?

Przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą ma do wyboru cztery formy opodatkowania:

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych – jest przyznawane automatycznie i jeżeli przedsiębiorca chce rozliczać się przy zastosowaniu skali podatkowej 17% lub 32% nie musi tego faktu zgłaszać do urzędu skarbowego,
 • podatek liniowy – opodatkowanie według jednolitej stawki podatku wynoszącego 19% – o tej formie należy powiadomić urząd skarbowy, jej zaletą jest jej niezmienność w przypadku przekroczenia granicy dochodu,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek opłaca się jedynie od przychodu; jednak nie wszyscy mogą wybrać ten sposób opodatkowania; w tej formie opodatkowania nie można również odliczać kosztów uzyskania przychodów,
 • karta podatkowa – opcja tylko dla osoby, która nie korzysta z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Rejestracja własnej działalności gospodarczej do ZUS

Zakładając własną działalność gospodarczą, należy złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZUA w celu zgłoszenia osoby, która jest ubezpieczona zdrowotnie i społecznie lub ZUS ZZA, jeżeli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Początkujący przedsiębiorca może również skorzystać z „ulgi na start” zwalniającej z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Rejestracja własnej działalności gospodarczej do VAT

Jeżeli prowadzący własną działalność gospodarczą decyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT, powinien złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R. Formularz zawiera również część potrzebną do rejestracji VAT-UE, który jest potrzebny do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotwych w obrębie Unii Europejskiej.

Jakich jeszcze formalności musi dokonać osoba zakładająca własną działalność gospodarczą?

Do prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są:

 • konto bankowe – prowadzący własną działalność gospodarczą nie ma obowiązku posiadania osobnego konta bankowego do prowadzenia rozliczeń z prowadzonej działalności gospodarczej, jednak łączenie rachunku osobistego z firmowym nie jest zgodne z regulaminem części banków, dlatego lepiej sprawdzić ofertę i regulamin banku przez podjęciem decyzji o jego wyborze,
 • pieczątka – zawiera podstawowe dane przedsiębiorcy, ale jej posiadanie nie jest konieczne,
 • REGON – po uzyskaniu wpisu do CEIDG, w ciągu siedmiu dni GUS nada przedsiębiorcy numer REGON, jego posiadanie jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy,
 • NIP – numer NIP działalności gospodarczej jest taki sam, jak osoby, która zarządza tą działalnością.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News