BiznesINFO.pl
Bez maseczki nie zostaniesz obsłużony

Jakub Kaminski/East News

Już pewne, możesz zapomnieć o zakupach bez maseczki. Po prostu nigdzie nie będzie to dozwolone

22 Października 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Sejm podjął decyzję w sprawie osób robiących zakupy bez maseczek. Od teraz nie kupisz nic, jeśli nie zasłonisz nosa i ust.

Bez maseczki nie zostaniesz obsłużony

Sejm przyjął właśnie ustawy covidowe. Zgodnie z jedną z nich nieprzestrzeganie obowiązków zasłaniania nosa i ust może być uzasadnioną przyczyną odmowy sprzedaży. Ustawa znajdzie się niedługo w Senacie.

Od teraz każda osoba, która będzie chciała zrobić zakupy, a nie będzie miała na sobie maseczki lub przyłbicy, nie zostanie obsłużona. Ponadto właściciel, obsługa i ochrona będą miały prawo wyprosić taką osobę ze sklepu.

Innymi zmianami, które zakładają ustawy covidowe jest m.in. wyłączenie medyków spod odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, przekazał portal money.pl. Medykom zostaną też podwyższone wynagrodzenia. Łatwiej będzie też zatrudniać osoby spoza Unii Europejskiej do pracy w szpitalach.

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty 

Klienci bez maseczek

Zmiana w prawie pozwoli w przyszłości uniknąć takich sytuacji jak np. w Suwałkach, kiedy na ekspedientkę została nałożona kara grzywny, ponieważ odmówiła klientce obsługi.

W jednym ze sklepów w centrum miasta ekspedientka poprosiła klientkę, by ta założyła maseczkę. Kiedy ta zignorowała prośbę, pracownica odmówiła obsługi. Tak naprawdę już wtedy miała do tego prawo, ponieważ zezwalało na to oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

Warto zaznaczyć, że nad właścicielami sklepów cały czas ciążyła kara z sanepidu, która groziła sklepom, w których nie przestrzegano rządowych obostrzeń. Jeśli sanepid przeprowadziłby kontrolę, a w sklepie prowadzonoby sprzedaż bez maseczek, właściciel mógłby otrzymać karę w wysokości 30 tys. zł.

Klientka sklepu w Suwałkach, oprócz tego, że nie zastosowała się do rządowych restrykcji, postanowiła złożyć skargę na ekspedientkę. 

W związku z zawiadomieniem sprawa trafiła do sądu, który nałożył na pracownicę karę grzywny w wysokości 100 zł.

Sąd w końcu ponownie pochylił się nad sprawą kobiety i uznał, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi zaleceniami nie złamała prawa.

Wprowadzone przez ustawę covidową zmiany pozwolą w przyszłości uniknąć tego typu sytuacji i będą chronić osoby, których praca jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważna i, jak się okazuje, czasami w ogóle niedoceniana.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >