Po nowelizacji przepisów mandaty będą znacznie wyższe
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Listopada 2019

Mandat za prędkość za niski. Nowy taryfikator mandatów będzie sporym straszakiem dla kierowców

Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości powinien być wyższy? Od szesnastu lat wysokość mandatu za nieprzepisową prędkość jest taka sama i wynosi 500 zł. Jak wynika z informacji radia RMF FM, nowelizacja przepisów sprawi, że sankcje za niebezpiecznie szybką jazdę będą znacznie wyższe.

Mandat za prędkość będzie znacznie wyższy

Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości w Polsce jest za niski? Wysokość najwyższej kary za nieprzepisową prędkość to w tej chwili 1/10 średniej krajowej, czyli 500 zł. Jest to jedna z najniższych takich kar w Europie. Podniesienie mandatów to jedna z pierwszych spraw, którą zajmie się rząd. Kwota mandatu miałaby wzrosnąć do 1500 złotych - informuje radio RMF FM, powołująć się na źródło własne.

Jednak Ministerstwo Infrastruktury nie potwierdziło tych informacji i dodaje, że to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmuje się ustalaniem taryfikatora mandatów.

Ogromne zmiany w umowach na zlecenie. Dostaniesz mniej pieniędzyOgromne zmiany w umowach na zlecenie. Dostaniesz mniej pieniędzyCzytaj dalej

Mandat za prędkość - inne kraje

Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości w Polsce wynosi 500 zł. Jest to jedna z najniższych takich sankcji w Europie. Dla porównania, za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w Niemczech jest karane ponad dwukrotnością tej sumy - 1030 zł. Z kolei we Francji mandat za prędkość wynosi 6450 zł. W Słowacji mandat również jest znacznie wyższy i wynosi 1600 zł. Naprawdę duża sankcja grozi też w Norwegii, gdzie za przekroczenie prędkości grozi mandat 3870 zł. Ekstremalnie wypada przy tych krajach Wielka Brytania - tam maksymalna wysokość mandatu 12 230 zł, przy czym jest ona zależna nie tylko od warunków, w jakich dokonano wykroczenia, ale też zarobków kierowcy.

Dodatkowe kilkanaście tysięcy dla emerytów. ZUS najbardziej wesprze uboższychDodatkowe kilkanaście tysięcy dla emerytów. ZUS najbardziej wesprze uboższychCzytaj dalej

Mandat za prędkość w Polsce

Warto przy tej okazji przypomnieć wysokość mandatów za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • do 10 km/h: do 50 zł
 • 11-20 km/h: od 50 do 100 zł
 • 21-30 km/h: od 100 do 200 zł
 • 31-40 km/h: od 200 do 300 zł
 • 41-50 km/h: od 300 do 400 zł
 • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł

W porównaniu do Europy wypadamy naprawdę blado na tym polu. Nowelizacja przepisów o wysokości mandatu wydaje się wręcz konieczna. Zapewni większe wpływy do budżetu państwa, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo na drogach. Należy bowiem mieć nadzieję, że spektakularny wzrost kar za nieprzepisową jazdę odstraszy kierowców od szarżowania na drogach.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
 2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
 3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
 4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
 5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
 6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News