Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Majątek Joe Bidena. Czym może pochwalić się nowy prezydent USA?
Maria Glinka
Maria Glinka 21.01.2021 01:00

Majątek Joe Bidena. Czym może pochwalić się nowy prezydent USA?

Majątek Joe Bidena
ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na ile wyceniany jest majątek Joe Bidena

  • Ile zarabiał na poprzednich stanowiskach

  • Ile zarobi jako prezydent USA

Majątek Joe Bidena wart kilka milionów

Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA i już sam ten fakt przejdzie do historii. 78-letni Demokrata jest bowiem najstarszym politykiem piastującym ten urząd. W trakcie niemal 50-letniej kariery udało mu się uzbierać pokaźny majątek.

Portal money.pl donosi, że majątek Joe Bidena i jego żony Jill Biden jest wyceniany na 9 mln dolarów (ponad 33,5 mln zł). Z upublicznionych sprawozdań finansowych wynika, że prezydent USA jest właścicielem dwóch domów w Delaware, których wartość szacuje się na 4 mln dolarów. Pozostała część majątku to gotówka i papiery inwestycyjne.

Z czego wynika tak pokaźny majątek? Przede wszystkim z wieloletniej kariery senatorskiej. Joe Biden, gdy rozpoczął swoją pracę w Senacie w 1973 roku, został najmłodszym senatorem w historii USA i zasiadał na tym stanowisku przez ponad 26 lat.

Wraz z upływem czasu jego pensja sukcesywnie rosła. Na początku Joe Biden zarabiał ok. 42 tys. dolarów aż w końcu dobrnął do kwoty ok. 174 tys. dolarów rocznie.

Obszerny majątek Joe Biden zawdzięcza także pracy na stanowisku wiceprezydenta. Urząd ten piastował w latach 2008-2016 u boku Baracka Obamy. Roczne zarobki zastępcy prezydenta oscylują w granicach 230 tys. dolarów rocznie.

Na majątek prezydenta składają się także dodatkowe aktywności. Joe Biden zarabia na wystąpieniach publicznych i tantiemach z książek. Przez lata wykładał także na Penn Bridge Center for Diplomacy and Global Egagement na Uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie zarobił ponad 500 tys. dolarów.

Nowa funkcja, nowe wynagrodzenie

Jako prezydent USA Joe Biden będzie zarabiał 400 tys. dolarów w skali roku. Dla porównania prezydent Polski otrzymuje pensję w wysokości 65,6 tys. dolarów (244 800 zł brutto rocznie).

Najważniejszy urzędnik państwowy może liczyć nie tylko na pokaźne wynagrodzenie, lecz także na ogromne dodatki. Prezydent USA dysponuje kwotą 100 tys. dolarów na podróże i 50 tys. na inne wydatki w skali roku. Przysługuje mu także dodatkowe 19 tys. dolarów na rozrywkę.

Co ciekawe, majątek Joe Bidena wzrośnie także po zakończeniu kariery prezydenckiej. Pensja po ustąpieniu ze stanowiska wynosi 200 tys. dolarów rocznie. Business Insider Polska donosi, że emerytowany prezydent ma do dyspozycji także 200 tys. dolarów na różne, nadprogramowe wydatki. Kolejne 100 tys. dolarów to tzw. dodatek dla wdowca.

Joe Biden, czyli 46. Prezydent Stanów Zjednoczonych

Joe Biden urodził się w 1942 r. w Pensylwanii, choć studia prawnicze ukończył w Delaware. Od początku kariery politycznej był związany z Partią Demokratyczną. Na stanowisku senatora zasiadł w tragicznych okolicznościach w 1973 r. Kilka tygodni wcześniej w wypadku samochodowym zginęła jego pierwsza żona i roczna córeczka, a dwóch synów trafiło do szpitala w ciężkim stanie.

Przysięgę senatorską Joe Biden składał przy łóżku szpitalnym najbliższych. Niejednokrotnie przyznawał się, że poważnie rozważał rezygnację z życia publicznego. W opiece nad synami wspierała go siostra Valerie. Później na jego drodze pojawiła się Jill Biden, która, jak mówi prezydent, dodała mu sił i przywróciła chęć do życia. Wspierała go we wszystkich trzech kampaniach wyborczych, w trakcie których ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia Partii Demokratycznej (1988, 2008, 2020).