BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Port lotniczy, który nie działa. Za to kosztuje wiele milionów i to publicznych pieniędzy

15 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Lotnisko w Radomiu zostanie ukończone trzy lata później, niż zapowiadano. Wzrosną też koszty inwestycji - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Lotnisko w Radomiu wciąż nieczynne

Lotnisko w Radomiu doczeka się w końcu terminalu? Niebawem ma zostać wyłoniony realizator przedsięwzięcia. “W budynku o powierzchni 30 tys. mkw. znajdzie się m.in. 30 stanowisk do odprawy pasażerów, 10 punktów kontroli bezpieczeństwa i osiem tzw. wyjść do samolotów. Po podpisaniu umowy firmy będą miały 26 miesięcy na realizację przedsięwzięcia” - czytamy.

W rozmowie z “DGP” Piotr Rudzki, rzecznik PPL, powiedział, że z szacunków wynika, że pierwsze samoloty zaczną korzystać z portu w 2022 roku. Lotnisko w Radomiu okazało się inwestycją trudniejszą do realizacji, niż przypuszczano. Budowa terminalu miała wynieść 10 miesięcy, jednak firmy startujące w przetargu postulowały o wydłużenie prac do ponad 24 miesięcy.

Przekroczone koszty

Lotnisko w Radomiu wygeneruje też znacznie większe koszty, niż zakładano. “Najpewniej zostaną też przekroczone zakładane koszty inwestycji. Firma Arup, która sprawdzała, czy lepiej inwestować w lotnisko w Modlinie, czy w Radomiu, przekonywała, że przebudowa tego ostatniego portu będzie szybsza i tańsza. Szacunki mówiły o 425 mln zł, ale już wiadomo, że koszty sięgną minimum 550 mln zł” - pisze gazeta.

“DGP” podaje, że lotnisko w Radomiu ma odciążyć przepełnione Lotnisko Chopina. W PPL chcą, aby zostały tam przeniesione linie czarterowe, jednak nie wiadomo czy przewoźnicy wyrażą na to zgodę. Linie Enter Air przeprowadziły wśród swoich klientów ankietę, z której wynika, że 88 proc. woli wylatywać z Okęcia.

Modlin zyska?

Lotnisko w Radomiu ma opóźnienia, a to daje dobrą pozycję negocjacyjną władzom portu w Modlinie, które chcą aby PPL przestał blokować rozbudowę tego lotniska. Terminal jest często przepełniony, dlatego planowany jest jego remont. - Blokowanie powiększenia terminala staje się bardzo nieracjonalne w sytuacji opóźnień z przebudową Radomia i coraz większym zatłoczeniem portu na Okęciu - powiedział “DGP” Marcin Danił, wiceprezes portu w Modlinie.

Tagi:

Radomlotnisko w Radomiuinwestycje

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >