Lockdown w Polsce również na jesieni?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 3 Listopada 2020

Ekspert Morawieckiego o pełnym lockdownie. Wskazał wprost jeden warunek jego wprowadzenia

Lockdown może być na tym etapie zaawansowania pandemii jedyną skuteczną metodą zahamowania jej rozwoju w Polsce. Profesor Andrzej Horban wskazuje na najważniejszy aspekt, który w jego ocenie przesądzi o wprowadzeniu ogólnokrajowej blokady. Kluczowe będą najbliższe dni. Czy najbardziej pesymistyczny scenariusz się spełni?

Lockdown na horyzoncie? Opinia prof. Horbana

Całkowity lockdown wprowadzony na wiosnę mocno uderzył w poszczególne sektory gospodarki, ale rząd nie wyklucza powrotu do tego rozwiązania. Mimo zapewnień sprzed kliku tygodniu o zdecydowanym odrzuceniu koncepcji lockdownu widmo ogólnokrajowej blokady ponownie zawisło nad Polską.

Głos w tej sprawie zabrał członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem kluczowym warunkiem, który może skłonić rządzących do wprowadzenia lockdownu, będzie przekroczenie kolejnego wysokiego progu dobowej liczby zakażeń.

- Jeżeli ta liczba rzeczywiście zacznie znowu rosnąć i dojdzie do bardzo niebezpiecznej granicy 30 tysięcy, to niewiele nam możliwości zostanie, trzeba będzie wprowadzać coś, co się nazywa pełen lockdown – przyznał Horban na antenie TVP Info. Jak na razie ocenia, że sytuacja w Polsce nie jest aż tak zła, jak np. we Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

O lockdownie zadecydują kolejne dni

Profesor przyznał, że na razie trudno jest przewidzieć, jaki efekt przyniosą dodatkowe obostrzenia wprowadzane systematycznie przez polski rząd od połowy października. - Dopiero w środę dowiemy się jak wygląda rzeczywiście ta sytuacja – ocenił ekspert.

Przyjmuje się bowiem, że to właśnie w środku tygodnia liczba zakażeń najbardziej odpowiada faktycznej skali pandemii. Dla przykładu w zeszłym tygodniu w środę 28 października odnotowano 18 820 nowych przypadków, czyli o ponad 7 tys. infekcji więcej niż w poniedziałek 26 października.

- Jesteśmy w bardzo przełomowym momencie. Jeżeli wszyscy zaczną się stosować do tych zaleceń, które zostały wydane, mamy szansę uniknąć bardzo trudnej sytuacji, nie chce używać słowa katastrofa, ale bardzo trudnej sytuacji – oznajmił Horban.

Znaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyZnaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Lidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaLidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaCzytaj dalej

Lockdown uratuje polską służbę zdrowia przed dramatyczną sytuacją?

Profesor przyznał, że dla polskiego systemu opieki medycznej przyrosty rzędu 20 tys. dziennie to już ogromne wyzwanie. - Właściwie placówki ochrony zdrowia pracują na maksymalnej możliwości w tej chwili bez dużych rezerw – ocenił Horban. Wyliczenia nie pozostawiają wątpliwości - od października notujemy bowiem trzy razy więcej infekcji niż od początku pandemii aż do września. Wzrasta także liczba hospitalizowanych.

Ekspert przyznał, że jeżeli liczba nowych przypadków będzie wzrastać lawinowo to posuniemy się „do granic wytrzymałości systemu opieki medycznej”. Obecnie wolnych łóżek covidowych jest 7 548, a respiratorów – 463. Jednak ich liczba systematycznie spada.

Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychKolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychCzytaj dalej

Od „pełzającego” do całkowitego lockdownu

Jesienny lockdown oznaczałby konieczność wsparcia kolejnych sektorów gospodarki, które jak na razie funkcjonują w nienaruszonym trybie. - Liczba branż zamkniętych jest relatywnie niewielka w porównaniu z tym, co się działo na wiosnę – przyznał Horban, który ma nadzieje, że nie będzie konieczności zamykania kolejnych branż np. fryzjerskiej czy kosmetycznej. Profesor tłumaczył, że każda tego typu decyzja jest „bardzo trudna i bardzo niszcząca dla gospodarki”.

Jednak eksperci ekonomiczni – rozmówcy Businsess Inisder Polska, zwracają uwagę na fakt, że rząd nie ma sprecyzowanego planu walki w trakcie drugiej fali pandemii. W ocenie dr Sergiusza Prokurata, adiunkta w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, wprowadzenie „pełnego bądź częściowego lockdownu, będzie miało daleko idące konsekwencje zarówno dla rynku pracy w Polsce, jak i całej gospodarki”. Jednak w obliczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej takie rozwiązanie może okazać się ostatnią deską ratunku.

Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówOd dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiące
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Nie żyje znany polski trener. Prowadził m.in. Jagiellonię Białystok, kibice kojarzą go z mediów
  7. Upieczony chleb ma kwaśny posmak? Wszystko przez jeden błąd, który masowo popełniamy, winny popularny składnik
Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówNie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News