W Polsce wysyłanie listów kosztuje bardzo dużo w porównaniu do lepiej zarabiających Niemiec
pixabay/kropekk_pl
Autor Wiktoria Pękalak - 29 Lipca 2020

Przygotuj się, za zwykły list słono zapłacisz. Najnowsze informacje nie napawają optymizmem

Usługi pocztowe są w Polsce jedne z najdroższych w Europie jeśli weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą pieniądza. Taniej list nadasz nawet w Szwajcarii - jednym z najdroższych krajów w Europie.

Za list w Polsce zapłacisz więcej niż w Szwajcarii czy Luksemburgu

Od 19 lat Deutsche Post publikuje badania dotyczące cen listów w Europie zgodnie z tą samą metodologią, aby uniknąć zakłamania. Pod uwagę brane są ceny z 31 europejskich krajów. Mimo że cena listu wysłanego w Polsce jest niższa niż średnia Starego Kontynentu ten wynik wcale nie powinien nas zadowalać.

Za wysłanie listu w Polsce zapłacimy 95 eurocentów. Niby niewiele, wynik ten stawia nas na 13. pozycji w zestawieniu, jednak kiedy dokładniej przyjrzymy się rankingowi okazuje się, że to bardzo wysoka cena. Najwięcej za wysłanie listu zapłacimy w Danii - 3,88 euro. Drugim i ostatnim krajem, gdzie za wiadomość trzeba zapłacić więcej niż 3 euro jest Finlandia (3,10 €). Ostatnie na podium lokują się Włochy, gdzie za list płaci się 2,80 euro.

1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźniCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Taniej niż w Polsce jest m.in. w Holandii (0,91), Szajcarii (0.90), Wielkiej Brytanii (0,87), Austrii i Niemczech (0,80). Różnica zwiększa się kilkakrotnie, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom życia w wymienionych krajach. Gdybyśmy przeznaczyli całe minimalne wynagrodzenie w Polsce na wysyłkę listów, moglibyśmy wysłać 620 wiadomości. Najgorzej zarabiający Niemiec wysłałby ich 1946. Ta różnica naprawdę robi wrażenie.

Portal Fakt porównał jak zmieniały się ceny listów w Polsce wg danych Deutsche Post. Okazuje się, że za wysyłkę musimy zapłacić aż 74 proc. więcej niż jeszcze pięć lat temu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Do lekarza będziesz musiał iść z dodatkowym dokumentem. Bez tego ani ruszDo lekarza będziesz musiał iść z dodatkowym dokumentem. Bez tego ani ruszCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News