W Polsce wysyłanie listów kosztuje bardzo dużo w porównaniu do lepiej zarabiających Niemiec
pixabay/kropekk_pl
Autor Wiktoria Pękalak - 29 Lipca 2020

Przygotuj się, za zwykły list słono zapłacisz. Najnowsze informacje nie napawają optymizmem

Usługi pocztowe są w Polsce jedne z najdroższych w Europie jeśli weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą pieniądza. Taniej list nadasz nawet w Szwajcarii - jednym z najdroższych krajów w Europie.

Za list w Polsce zapłacisz więcej niż w Szwajcarii czy Luksemburgu

Od 19 lat Deutsche Post publikuje badania dotyczące cen listów w Europie zgodnie z tą samą metodologią, aby uniknąć zakłamania. Pod uwagę brane są ceny z 31 europejskich krajów. Mimo że cena listu wysłanego w Polsce jest niższa niż średnia Starego Kontynentu ten wynik wcale nie powinien nas zadowalać.

Za wysłanie listu w Polsce zapłacimy 95 eurocentów. Niby niewiele, wynik ten stawia nas na 13. pozycji w zestawieniu, jednak kiedy dokładniej przyjrzymy się rankingowi okazuje się, że to bardzo wysoka cena. Najwięcej za wysłanie listu zapłacimy w Danii - 3,88 euro. Drugim i ostatnim krajem, gdzie za wiadomość trzeba zapłacić więcej niż 3 euro jest Finlandia (3,10 €). Ostatnie na podium lokują się Włochy, gdzie za list płaci się 2,80 euro.

Taniej niż w Polsce jest m.in. w Holandii (0,91), Szajcarii (0.90), Wielkiej Brytanii (0,87), Austrii i Niemczech (0,80). Różnica zwiększa się kilkakrotnie, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom życia w wymienionych krajach. Gdybyśmy przeznaczyli całe minimalne wynagrodzenie w Polsce na wysyłkę listów, moglibyśmy wysłać 620 wiadomości. Najgorzej zarabiający Niemiec wysłałby ich 1946. Ta różnica naprawdę robi wrażenie.

Portal Fakt porównał jak zmieniały się ceny listów w Polsce wg danych Deutsche Post. Okazuje się, że za wysyłkę musimy zapłacić aż 74 proc. więcej niż jeszcze pięć lat temu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News