BiznesINFO.pl
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Biznes Info

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do kasacji. Już niedługo środki zgromadzone w ramach OFE zostaną przeniesione na indywidualne konta emerytalne lub do ZUS-u. Niestety będzie nas to sporo kosztować. Eksperci  wyliczyli, kto na tym straci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Otwarty Fundusz Emerytalny zostanie zlikwidowany

  • Gdzie będą mogły trafić środki

  • Kto na tym traci

Otwarty Fundusz Emerytalny do likwidacji

Projekt ustawy o likwidacji Otwartego Funduszu Emerytalnego został już przyjęty przez rząd. Osoby, które gromadziły pieniądze w ramach OFE, będą mogły przenieść swoje środku do ZUS-u lub na Indywidualne Konto Emerytalne.

Domyślne będzie transfer środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Jeśli podatnik wyrazi taką chęć, na specjalny wniosek pieniądze zostaną przeniesione do ZUS-u.

W ustawie o likwidacji Otwartego Funduszu Emerytalnego napisano wprost, że środki zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym będą własnością osoby, która oszczędzała, w związku z czym nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. W Otwartym Funduszu Emerytalnym sprawa wyglądała jednak nieco inaczej - gromadzone środki były publiczne. 

Przejście z OFE na IKE odbędzie się automatycznie. Osoby gromadzące środki w Otwartych Funduszach Emerytalnych nie będą musiały robić nic, by pieniądze przeszły z Otwartego Funduszu Emerytalnego na indywidualne konto emerytalne.

Ustawa o likwidacji OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku. Od tego dnia podatnicy będą mieli prawo zadecydować co dalej stanie się z ich pieniędzmi.

Niektórzy nigdy nie odpracują strat

Dr Antoni Kołek, prezes Instytutu Emerytalnego na zlecenie portalu money.pl policzył, w jaki sposób opłata przekształceniowa, którą każdy, kto przeniesie z Otwartego Funduszu Emerytalnego na indywidualne konto emerytalne, będzie musiał ponieść, wpłynie na wysokość przyszłego świadczenia. Opłata ma wynieść 15 proc.

Ekspert wziął pod uwagę kilka scenariuszy, pierwszy dotyczy kobiety urodzonej w 1977 roku, która w ramach OFE zgromadziła ok. 51 tys. zł. Po przeniesieniu środków na indywidualne konto emerytalne kobiecie zostanie 43,3 tys. zł. Aby odpracować taką stratę, kobieta będzie musiała odpracować dziewięć lat. 

Drugi scenariusz skupia się na osobach, które zgromadziły w OFE więcej niż 100 tys. zł. W ich przypadku transfer środków będzie naprawdę dotkliwy, ponieważ takie osoby stracą 15 tys. zł

Dorota Dula, ekspertka BCC oraz dyrektor Biura Programów Emerytalnych i Kapitałowych w MENTOR S.A, jest zdania, że takich kwot nie da się już odpracować.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emerytury

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS apeluje o ostrożność. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo finansowe

Czytaj więcej >
Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >