BiznesINFO.pl

biznesinfo

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Lidl lepszy od Biedronki zarówno pod względem wydatków wydanych na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale tego roku, jak i w jego ostatnim miesiącu. Sprawdźcie, jaka firma jest liderem zestawienia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Która firma wydała najwięcej na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale 2021 r.

  • Ile wydał Lidl a ile Biedronka

  • Jakie firmy znalazły się w TOP 10 zestawienia

Lidl pokonał Biedronkę

Wiemy, które firmy wydały największe sumy na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale tego roku. Dane w tym zakresie publikuje branżowy portal Wirtualne Media, powołując się na wyliczenia Nielsen Audience Measurement.

Okazuje się, że w minionym kwartale polskie stacje telewizyjne wyemitowały łącznie 9,49 mln spotów reklamowych, o 4,35 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Trwały one 58,04 tys. godzin, podczas gdy rok wcześniej czas ten wyniósł 56,37 tys. godzin.

Cennikowe wydatki na reklamę (bez rabatów) we wszystkich stacjach telewizyjnych jak podają Wirtualne Media wyniosły łącznie 6,80 mld zł i jest to wzrost o 0,80 proc. w skali roku. Z informacji przekazanych przez portal wynika, że najwyższe cennikowe wpływy reklamowe, wynoszące 900,99 mln zł, odnotował w marcu Polsat, który wyprzedził TVN (697,50 mln zł) i TVP1 (413,88 mln zł).

Która firma wydała najwięcej na reklamę telewizyjną w minionym kwartale? Bezapelacyjnym liderem rankingu jest jedna z największych firm farmaceutycznych Alofarm, której wydatki wyniosły 419,71 mln zł i jest to spadek o 1,29 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło Ferrero. Wydatki firmy na reklamę telewizyjną wyniosły w pierwszym kwartale tego roku 182,14 mln zł, co oznacza niewielki - bo o 0,19 proc. - spadek rok do roku.

Podium zamyka Lidl Polska (i zarazem jest pierwszą z popularnych sieci handlowych), którego wydatki na reklamę telewizyjną wyniosły 172,01 mln zł. Sieć zanotowała wyraźny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału zeszłego roku, kiedy to wydała 152 mln zł. Oznacza to, że na reklamę przeznaczono aż o 13,12 proc. więcej środków niż rok temu.

Pod względem wydatków na reklamę telewizyjną Lidl Polska zdecydowanie wyprzedził Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, największego konkurenta sieci. Firma znalazła się tuż za czołową „10” a jej wydatki na reklamę wyniosły niemal 104 mln zł.

W TOP 10 poza wspomnianą trójką znalazły się też m.in. Polpharma (prawie 154 mln zł), Nestle (ponad 141 mln zł), czy grupa Polsat (ponad 107 mln zł).

Lidl zamyka podium także w marcu

Czołówka rankingu prezentuje się podobnie, jeśli przyjrzeć się danym wyłącznie za marzec, które publikuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Liderem jest Alofarm, który w poprzednim miesiącu przeznaczył na reklamę ponad 96 mln zł. Drugie miejsce zajmuje Ferrero (86 mln zł), zaś trzecie Lidl Polska, który wydał w marcu na reklamę 63 mln zł.

Jak w marcowym zestawieniu wypada Jeronimo Martins? Lepiej niż w kwartalnym. Firma zajmuje bowiem 7 miejsce w rankingu, a jej wydatki na reklamę telewizyjną wyniosły prawie 51 mln zł.

Powyższe wpływy i wydatki reklamowe jak zaznaczają Wirtualne Media nie uwzględniają rabatów dawanych reklamodawcom, które mogą wynosić nawet 70-80 proc. Wyliczenia Nielsen Audience Measurement nie biorą pod uwagę również różnych modeli sprzedaży czasu reklamowego. Część reklam sprzedawana jest nie z cennika (są tam ceny za spot w konkretnym bloku), ale reklamodawca płaci za realną widownię, która oglądała w tym czasie daną stację telewizyjną.

Tagi:

LidlBiedronkapieniądze

Podobne artykuły

Handel

Truskawki tanieją w ekspresowym tempie. A sezon dopiero się zaczyna
Czytaj więcej >

Handel

Wielkie promocje w sklepach z okazji Dnia Dziecka
Czytaj więcej >

Handel

Ogromna inwestycja Dino. Pochłonie 130 mln zł
Czytaj więcej >

Handel

Polacy zaprojektowali paczkę, która ma odmienić nasz rynek kurierski. Nic się przed nią nie ukryje
Czytaj więcej >

Handel

Sklep zablokował konta 42 tys. użytkowników. Za często zwracali ubrania
Czytaj więcej >

Handel

Na rynek wchodzi nowy dyskont. Rzuca wyzwanie gigantom
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Marlboro zniknie z rynku. Producent rezygnuje z biznesu tytoniowego
Czytaj więcej >
Handel

Magdalena Madoń

Światowy gigant szuka pracowników w Polsce. Wiadomo ile można zarobić
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Trwa ekspansja niemieckiego giganta na naszym rynku. „Ogromne zainteresowanie Polaków”
Czytaj więcej >