BiznesINFO.pl
Lidl wydał więcej na reklamę w telewizji niż Biedronka

biznesinfo

Lidl liderem, pokonał nawet Biedronkę. W marcu wydali najwięcej

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Lidl lepszy od Biedronki zarówno pod względem wydatków wydanych na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale tego roku, jak i w jego ostatnim miesiącu. Sprawdźcie, jaka firma jest liderem zestawienia.

Z artykułu dowiesz się:

  • Która firma wydała najwięcej na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale 2021 r.

  • Ile wydał Lidl a ile Biedronka

  • Jakie firmy znalazły się w TOP 10 zestawienia

Lidl pokonał Biedronkę

Wiemy, które firmy wydały największe sumy na reklamę telewizyjną w pierwszym kwartale tego roku. Dane w tym zakresie publikuje branżowy portal Wirtualne Media, powołując się na
wyliczenia Nielsen Audience Measurement.

Okazuje się, że w minionym kwartale polskie stacje telewizyjne wyemitowały łącznie 9,49 mln spotów reklamowych, o 4,35 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Trwały
one 58,04 tys. godzin, podczas gdy rok wcześniej czas ten wyniósł 56,37 tys.
godzin.

Cennikowe wydatki na reklamę (bez rabatów) we wszystkich stacjach telewizyjnych jak podają Wirtualne Media wyniosły łącznie 6,80 mld zł i jest to wzrost o 0,80 proc. w skali roku. Z informacji przekazanych przez portal wynika, że najwyższe cennikowe wpływy reklamowe, wynoszące 900,99 mln zł, odnotował w marcu Polsat, który wyprzedził TVN (697,50 mln zł) i TVP1 (413,88 mln zł).

Która firma wydała najwięcej na reklamę telewizyjną w minionym kwartale? Bezapelacyjnym liderem rankingu jest jedna z największych firm farmaceutycznych Alofarm, której wydatki
wyniosły 419,71 mln zł
i jest to spadek o 1,29 proc. w porównaniu z pierwszym
kwartałem zeszłego roku.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło Ferrero. Wydatki firmy na reklamę telewizyjną wyniosły w pierwszym kwartale tego roku 182,14 mln zł, co oznacza niewielki - bo o 0,19 proc. - spadek
rok do roku.

Podium zamyka Lidl Polska (i zarazem jest pierwszą z popularnych sieci handlowych), którego wydatki na reklamę telewizyjną wyniosły 172,01 mln zł. Sieć zanotowała wyraźny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału zeszłego roku, kiedy to wydała 152 mln zł. Oznacza to, że na reklamę przeznaczono aż o 13,12 proc. więcej środków niż rok temu.

Pod względem wydatków na reklamę telewizyjną Lidl Polska zdecydowanie wyprzedził Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, największego konkurenta sieci. Firma znalazła się tuż za czołową „10” a jej wydatki na reklamę wyniosły niemal 104 mln zł.

W TOP 10 poza wspomnianą trójką znalazły się też m.in. Polpharma (prawie 154 mln zł), Nestle (ponad 141 mln zł), czy grupa Polsat (ponad 107 mln zł).

Lidl zamyka podium także w marcu


Czołówka rankingu prezentuje się podobnie, jeśli przyjrzeć się danym wyłącznie za marzec, które publikuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Liderem jest Alofarm, który w poprzednim miesiącu przeznaczył na reklamę ponad 96 mln zł. Drugie miejsce zajmuje Ferrero (86 mln zł), zaś trzecie Lidl Polska, który wydał w marcu na reklamę 63 mln zł.

Jak w marcowym zestawieniu wypada Jeronimo Martins? Lepiej niż w kwartalnym. Firma zajmuje bowiem 7 miejsce w rankingu, a jej wydatki na reklamę telewizyjną wyniosły prawie 51 mln zł.

Powyższe wpływy i wydatki reklamowe jak zaznaczają Wirtualne Media nie uwzględniają rabatów dawanych reklamodawcom, które mogą wynosić nawet 70-80 proc. Wyliczenia Nielsen Audience Measurement nie biorą pod uwagę również różnych modeli sprzedaży czasu reklamowego. Część reklam sprzedawana jest nie z cennika (są tam ceny za spot w konkretnym bloku), ale reklamodawca płaci za realną widownię, która oglądała w tym czasie daną stację telewizyjną.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >