Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kto może otrzymać zwrot podatku? Jaki jest czas oczekiwania?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:38

Kto może otrzymać zwrot podatku? Jaki jest czas oczekiwania?

Kto może otrzymać zwrot podatku? Jaki jest czas oczekiwania?
pixabay.com

Według polskiego prawa wyróżniamy podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT, oraz podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT. Przepisy dotyczące tych podatków normują dwie ustawy.

Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych?

Ustawa o PIT nakazuje objęcie tym podatkiem osoby, które mają miejsce zamieszkania na terenie Polski, bez względu na to, jakie jest źródło przychodu tych osób. Podatnikami PIT są więc m.in. osoby, które pracują jako zatrudnione na umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne, np. umowy zlecenie, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub będące wspólnikami spółek cywilnych. Podatek PIT obejmuje dochody, a jego opłacenia dokonuje się w Urzędzie Skarbowym. Wysokość podatku PIT zależna jest od wybranej formy opodatkowania:

  • zasady ogólne – opodatkowanie według skali podatkowej 17% i 32%,

  • podatek liniowy – opodatkowanie według stawki 19%,

  • ryczałt ewidencjonowany,

  • karta podatkowa,

  • podatek tonażowy.

Czym jest podatek dochodowy od osób prawnych?

Ten rodzaj podatku dochodowego reguluje ustawa o CIT. Obowiązuje on podmioty, bez względu na to, w jaki sposób nabyły osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne i kapitałowe. Dochody w tym przypadku opodatkowane są w wysokości 9% lub 19%.

Zwrot podatku dochodowego

Jeśli złożona deklaracja o podatku CIT lub PIT przynosi informację o nadpłacie podatku dochodowego, Urząd Skarbowy ma obowiązek zwrotu kwoty nadpłaty. W przypadku deklaracji, które zostaną złożone drogą elektroniczną po 15.02, Urząd Skarbowy ma 45 dni na dokonanie zwrotu. Ze względu na taki czas oczekiwania co roku rośnie liczba deklaracji składanych drogą elektroniczną. W przypadku deklaracji złożonych inną drogą niż elektroniczna, Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na zwrot nadpłaty. Termin liczony jest od dnia złożenia deklaracji, wyjątek stanowi sytuacja złożenia deklaracji przed dniem 15.02. W tym przypadku termin na zwrot nadpłaty liczony jest także od 15.02. W przypadku, gdy podmiot złoży korektę do deklaracji podatkowej, termin na zwrot liczony jest od dnia złożenia tej korekty.

Jeśli podatnik chce otrzymać zwrot podatku PIT na konto bankowe, wraz z deklaracją podatkową konieczne jest wypełnienie formularza ZAP-3

Kiedy okres oczekiwania na zwrot podatku PIT może się wydłużyć lub skrócić?

Zdecydowanie skrócimy czas oczekiwania, gdy zamiast składać deklarację w formie papierowej zrobimy to drogą elektroniczną. Dużą szansę na krótszy czas oczekiwania mamy również w momencie, gdy złożymy deklarację jak najwcześniej. Dodatkowo, gdy w rozliczeniu zaznaczamy fakt posiadania karty dużej rodziny, przysługującej rodzinom z co najmniej trójką dzieci, termin na zwrot podatku skróci się do 30 dni. Jeśli zależy nam na szybkim zwrocie, możemy również złożyć wniosek do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego, powołując się na szczególną sytuację podatnika.

Są też okoliczności, w których czas oczekiwania na zwrot podatku może zostać wydłużony. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy podatnik dokona korekty deklaracji PIT. Okres oczekiwania na zwrot może się wydłużyć również w momencie, gdy po czynnościach sprawdzających deklarację, wykryte zostaną nieprawidłowości. Czas może zostać wydłużony także w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania,  gdy średni czas zwrotu w tym miejscu jest dłuższy.

Tagi: