Kryzys plan rządu
pikist.com
Autor Konrad Karpiuk - 8 Grudnia 2020

Zapowiedzi Morawieckiego mogą przerazić. Premier mówi o potężnym uderzeniu po pandemii

Kryzys nie skończy się wraz z pandemią koronawirusa, jego skutki będziemy odczuwać również po pokonaniu COVID-19. W związku z tym kolejne kraje przygotowują się do długoletniego planu naprawczego. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polski rząd szykuje "uderzenie gospodarcze".

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego moment zakończenia pandemii będzie kluczowy dla światowej gospodarki
 • Kto jest zaangażowany w prace nad projektem "uderzenia gospodarczego"
 • Jak premier odpowiada na krytykę gospodarczej prawicy i lewicy

Kryzys rząd zwalczy "uderzeniem". Mateusz Morawiecki ma ambitne plany

Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 dotknął cały świat, w tym i Polskę. Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Pulsu Biznesu zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie głównych założeń "uderzenia gospodarczego" planowanego przez rząd.

Rząd będzie wiedział o każdym twoim groszu. Dla opornych przygotowane niebotyczne karyRząd będzie wiedział o każdym twoim groszu. Dla opornych przygotowane niebotyczne karyCzytaj dalej

Prowadzący wywiad zwrócił uwagę, że ze względu na pandemię część produkcji wróci z Azji do Europy. Wiele państw będzie próbowało wykorzystać tę sytuację, aby szybciej odbić się od kryzysu. Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd bierze to pod uwagę i prace nad planem gospodarczym są na zaawansowanym etapie.

- Walka z pandemią jest teraz na pierwszym miejscu, ale kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, żeby wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu. Wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - mówił Mateusz Morawiecki.

Jak mówi premier RP, najwięcej zyskają te państwa, które jako pierwsze "staną na nogi" po kryzysie. Obecnie nad planem "uderzenia" pracują Polska Agencja Inwestycji Handlu, Polski Fundusz Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz resortem finansów. Póki co premier nie chce zdradzić więcej szczegółów.

Jest zgoda w sprawie szczepionek. Chodzi o podatek, już podjęli decyzjęJest zgoda w sprawie szczepionek. Chodzi o podatek, już podjęli decyzjęCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki o polityce gospodarczej rządu

W rozmowie z prezesem Rady Ministrów, dziennikarz Pulsu Biznesu zapytał o sektory, w których państwo planuje zwiększyć zakres swoich kompetencji. Ze stwierdzeniem, że obecnie rząd prowadzi etatystyczną politykę gospodarczą, stanowczo nie zgodził się Mateusz Morawiecki.

- Chcemy realizować politykę gospodarczą, która nie jest etatystyczna czy neoliberalna, ale po prostu skuteczna. Dogmatyczni turboliberałowie zarzucają nam etatyzm, a ideowi socjaliści - podejście wolnorynkowe. Tymczasem prawda jest taka, że jesteśmy po prostu pragmatyczni - wybieramy najlepiej skrojone rozwiązania, które odpowiadają naszej sytuacji - mówił premier.

Prezes Rady Ministrów stwierdził także, że ze względu na dynamikę polskiej gospodarki potrzebne są zróżnicowane rozwiązania. Stąd rząd raz kieruje się bardziej w stronę interwencjonizmu państwa, a raz w kierunku wolności gospodarczej.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Rydzyk już się nie wywinie. Jest deklaracja Sekielskiego
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Wiele zależy od szczepionki. Po szczepieniach, w życie wejdzie plan pokonania kryzysu

Mateusz Morawiecki przyznał, że liczy na szybkie wdrożenie szczepionki. Im szybciej uda się zaszczepić społeczeństwo, tym szybciej będzie można wdrożyć plan wyjścia z kryzysu gospodarczego. Zdaniem premiera przyszły rok to rok "odbicia".

- Dlatego stawiamy na inwestycje, będziemy wspierać inwestycje prywatne inwestycjami publicznymi. Chcemy też kontynuować bardzo mocno działania wspierające eksport polskich przedsiębiorców. Dzięki temu powstanie jeszcze więcej miejsc pracy, ruszą wynagrodzenia, a to jest sprzężenie zwrotne - mówił Morawiecki dla Pulsu Biznesu.

Biorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uBiorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uCzytaj dalej

Premier zaznacza, że wraz ze wzrostem wynagrodzeń, wzrośnie również ich siła nabywcza Polaków. Jednak to, czy faktycznie więcej cyferek na koncie wpłynie na siłę nabywczą, zależy od inflacji, która obecnie rośnie w zatrważającym tempie.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
 2. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Floyd Mayweather wraca na ring. Nie do wiary, z kim się zmierzy
Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News