Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kontrola NIK w TVP. Ponad milion zł na niezrealizowane produkcje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 02.11.2023 09:10

Kontrola NIK w TVP. Ponad milion zł na niezrealizowane produkcje

Telewizja Polska
Iberion

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na nietypowej strategii programowej Telewizji Polskiej. Przez dwa lata TVP zakupiła bądź zleciła produkcję programów za ponad milion złotych, a ostatecznie w ogóle niewyemitowanych.

Niepokojący raport NIK

Jak wynika z informacji portalu fakt.pl, do raportu Najwyższej Izby Kontroli dot. Telewizji Polskiej dotarł serwis Wirtualne Media. Kontrolą objęto te produkcje, które co prawda zostały wyprodukowane bądź zakupiono na nie licencję, ale nigdy nie pojawiły się na którejkolwiek z anten TVP.

W raporcie cytowanym przez serwis fakt.pl jest mowa aż o 24 produkcjach. Za sytuację miały być odpowiedzialne trzy struktury organizacyjne telewizji: Centrum Kultury i Historii, Biuro Programowe oraz TVP Polonia.

TVP wydała ponad milion zł na niewyemitowane produkcje

Sytuacja wygląda tym gorzej, że na wspomniane 24 produkcje wydano niebagatelną sumę. Portal fakt.pl podaje, że chodzi o 1,3 mln zł. Jedno z oficjalnych tłumaczeń szefowej Biura Programowego mówiło o tym, że nadal istnieje możliwość emisji niewyemitowanych produkcji - NIK wskazała jednak, że nie trafiły one nawet do rezerwy emisyjnej, co oznacza skazanie na całkowite zapomnienie.

W raporcie zawarto również oficjalne powody przedstawione przez TVP co do braku emisji programów. Wymieniono m.in. dezaktualizację treści, problemy prawne jednego z bohaterów, złą jakość taśmy filmowej czy niezgodność z linią programową TVP z powodu “drastycznego wydźwięku”.

Dokumenty zamiast produkcji

Zdaniem cytowanej przez fakt.pl Naczelnej Izby Kontroli, nieemitowane programy powinny być kierowane do rezerwy emisyjnej zamiast skazywania ich na zapomnienie. Powód jest bardzo prosty: w przyszłości TVP mogłaby wykorzystać je jako materiały archiwalne, przydatne w programach dokumentalnych.

Co więcej, jak wynika z raportu NIK, redakcje mają być w posiadaniu takich nieemitowanych materiałów od 2015 roku. Mogą one się przydać w następnych latach jako wkład w treści dokumentalne.

Tagi: TVP nik kontrola