Komornicy dostarczą pismo sądowe, gdy wierzyciel pokryje koszty
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Listopada 2019

Jeśli masz długi, możesz zacząć się bać. Komornik sam zapuka do twoich drzwi

Komornik zyskał dodatkowe możliwości egzekwowania długów. W listopadzie weszły w życie nowe przepisy, według których komornik sam będzie mógł dostarczyć pismo, jeśli tradycyjna droga pocztowa nie przyniesie skutku.

Komornik dostarczy pismo

Komornik otrzymał dodatkowe możliwości egzekwowania długów. Do tej pory pozwy sądowe są doręczane przez Pocztę Polską. Jeżeli osoby pozwanej nie ma akurat pod adresem zamieszkania, listonosz powinien zostawić awizo. Natomiast po powtórnym awizowaniu, czyli po dwóch tygodniach pismo nie zostanie odebrane z placówki poczty, to ląduje ono z powrotem w aktach. Dotychczas ani sąd, ani komornik nie palili się do ustalania aktualnych adresów dłużników. Używano adresów podanych przez firmy windykacyjne. Jak podaje superbiz.se.pl, takie instytucje często specjalnie przetrzymują długi, aby powielać odsetki, a obecny adres zadłużonego ich nie interesuje. Wystarczy więc nie odebrać awizo dwa razy, a komornik może rozpocząć postępowanie i to bez wiedzy dłużnika.

Ale taka sytuacja nie sprzyjała też komornikom. Szczególnie w sprawach, gdy chodziło o duże kwoty zadłużenia. Na kontach bankowych dłużników nie było kwot wystarczających do ściągnięcia, a z zajęciem mienia też był problem, bo brakowało obecnego adresu zamieszkania. W efekcie komornik miał związane ręce. Jednak teraz to się zmieni.

Z zakupem auta lepiej się pospiesz. W styczniu możesz już nie dać radyZ zakupem auta lepiej się pospiesz. W styczniu możesz już nie dać radyCzytaj dalej

Dłużnicy, strzeżcie się

Jak podaje superbiz.se.pl, w listopadzie 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, według których komornik może sam doręczyć pismo, jeżeli tradycyjna droga pocztowa nie przyniesie skutku. Komornik sam może weryfikować obecny adres zamieszkania dłużnika. Jak tego dokona? Wystarczy, że poprosi o to bank, w którym zadłużony ma konto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy. Może też zapytać po prostu sąsiadów. Możliwości jest wiele.

Wierzyciel zapłaci

Aby komornik rozpoczął “śledztwo”, wierzyciel musi uiścić opłatę w wysokości 60 zł za dostarczenie pisma, 40 zł za ustalenie adresu oraz 20 zł w sytuacji, gdy adres zamieszkania dłużnika jest położony dalej niż 10 km od lokalizacji kancelarii komorniczej. Łącznie daje to kwotę 120 zł.

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenEmeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 61-letni mężczyzna związał się z lalką i porzucił rodzinę. „Zakochałem się”
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News