Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Kim jest freelancer? Kto może nim zostać?
Tomasz Majta
Tomasz Majta 22.03.2022 08:31

Kim jest freelancer? Kto może nim zostać?

Kim jest freelancer? Kto może nim zostać?
Pixabay.com

Czym charakteryzuje się praca freelancera?

Termin freelancer pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Słowo to jest pochodzenia angielskiego i zostało po raz pierwszy użyte przez Waltera Scotta w książce pod tytułem „Ivanhoe” w stosunku do średniowiecznego wojownika najemnego. Dotarło do nas z krajów zachodnich, gdzie praca freelancerska była popularna znacznie wcześniej. Początkowo zakładano, że taka forma zarabiania nie przyjmie się w naszym kraju. Praca na etat wydaje się na pierwszy rzut oka znacznie bardziej komfortowa – czas pracy jest określony, wynagrodzenie pewne, ciągłość pracy zapewniona, nie trzeba martwić się o sprzęt potrzebny do wykonywania zleceń ani o miejsce. Innymi słowy, zdaje się, że praca na etacie daje ogromny komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny w stosunku do pracy freelancera. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób decyduje pozostać wolnym strzelcem. Niewątpliwie ogromne wpływ na tak niespodziewany rozwój sytuacji miało pojawienie się i rozwinięcie Internetu. Nie tylko zapewnił on dużą ilość nowych obszarów, w których spełnić może się freelancer, ale także – co istotne – ułatwił komunikację między klientem a zleceniobiorcą, która dzięki nowoczesnym komunikatorom może pozostać zdalna.

Uwaga! Określenia freelancer używa się w stosunku do osób wykonujących prace twórcze, oparte na kreatywności. Nie używa się go natomiast w stosunku do osób wykonujących fizyczne prace dorywcze.

Jakie cechy powinna mieć osoba, która chce zostać wolnym strzelcem?

Czy każdy może zostać freelancerem? Teoretycznie tak. Często do pracy freelancerskiej wystarczy jedynie komputer i głowa pełna pomysłów, np. w przypadku dziennikarza lub copywritera. W praktyce jednak wykonywanie zawodu freelancera wymaga nie tylko konkretnej umiejętności z zakresu prac kreatywnych. Warto pamiętać, że architekci, fotografowie, copywriterzy czy graficy często pracują również na etatach. Bycie freelancerem oznacza także bycie swoim własnym szefem. Wymaga doskonałej umiejętności zdobywania zleceń i organizowania własnego czasu. Poniżej wymienimy kilka cech, które powinien posiadać freelancer.

Jakie cechy i umiejętności powinien mieć freelancer?

Praca freelancera polega na nawiązywaniu kontaktów z klientami, zdobywaniu zleceń, realizowaniu ich i konfrontowaniu wyników z oczekiwaniami klienta. Freelancerzy pracują zazwyczaj w oparciu o umowę o dzieło. Umowa ta powinna zostać podpisana jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W jej skład musi wchodzić wyraźne określenie, na czym polega zlecenie, do kiedy dana praca musi zostać doręczona oraz termin wypłaty po oddaniu dzieła i zaakceptowaniu go przez klienta. Do umowy załączany jest sporządzony przez freelancera rachunek.

Freelancer powinien posiadać cechy takie, jak: wysoka odporność na stres, umiejętność pracy w stresujących warunkach, umiejętności miękkie – łatwość nawiązywania kontaktów, wysoki poziom zdolności komunikacji interpersonalnej. Istotna jest również samodyscyplina oraz dobra organizacja pracy. Ważna może okazać się także umiejętność odpowiedniego zarządzania budżetem, ponieważ praca freelancera wiąże się z różnym natężeniem ilości pracy. Często zdarza się, że jednego miesiąca zleceń będzie dużo, innego zaś nie pojawi się żadne. Szczególną uwagę powinny zwracać na to osoby zajmujące się pracą sezonową, np. fotografowie ślubni.

Wady i zalety pracy freelancera

Praca freelancera, podobnie jak praca na etacie, ma swoje plusy i minusy. Wato przy tym zaznaczyć, że to, co dla jednej osoby jest wadą, dla innej może być zaletą. Wśród podstawowych zalet pracy wolnych strzelców należy wymienić:

  • elastyczność czasu pracy,

  • dowolność miejsca pracy,

  • możliwość bezpośredniego ustalenia z klientem kwestii takich, jak wynagrodzenie i termin oddania prac,

  • brak przełożonego lub innej osoby poza klientem, kontrolującej jakość wykonywanych prac,

  • samodzielne ustalanie czasu pracy.

Do wad pracy freelancera należy między innymi:

  • konieczność zaopatrzenia się we własny sprzęt do pracy (aparat, laptop, programy komputerowe itd.),

  • konieczność zorganizowania sobie miejsca pracy i miejsc spotkań z klientem (np. coworking),

  • brak ciągłości zleceń.

Tagi: