Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > KGHM pobił europejski rekord. Tak głęboko jeszcze nikt się nie wwiercił
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.11.2022 17:16

KGHM pobił europejski rekord. Tak głęboko jeszcze nikt się nie wwiercił

oscar
KGHM

KGHM zakończyło pogłębianie swojego najważniejszego szybu GG-1. Ma on teraz głębokość 1,34 km, co jest rekordem w skali Europy.

Szyb GG-1 zlokalizowany w Kwielicach w woj. dolnośląskim zyskał po rozbudowie głębokość 1342,2 m, co czyni go najgłębszym tego typu obiektem w Europie.

KGHM rozszerza szyb wydobywczy

Jak podkreśla portal wnp.pl, dokopanie się do tak dużej głębokości było nie lada wyzwaniem, ponieważ groziło zalaniem szybu.

Inżynierowie musieli użyć pierścieni tubingowych, metody podobnej do tej stosowanej w krajach, które budują linie metra na grząskim gruncie, m.in. Singapur.

Wydrążony przez KGHM szyb ma dać możliwość wydobycia miedzi, której zaczyna już brakować na płytszych partiach skorupy ziemskiej. Prace nad budową szybu trwały 9 lat.

Wielki szyb na skalę Europy, mały na skalę świata

Chociaż na warunki europejskie szyb KGHM-u jest wręcz olbrzymi, to nie prezentuje się już tak imponująco w skali świata.

W RPA złoto drąży się nawet na głębokości 4 km, przypomina wnp.pl. Na większej głębokości drąży się również węgiel w Donbasie, bo na ponad 1,5 km głębokości, jednak szyb nie ma jednego ciągu i górnicy w drodze na dół, muszą się przesiadać.

Tagi: KGHM