Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Kaufland może, ale się nie otwiera. Politycy grożą blokadą
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 30.05.2021 02:00

Kaufland może, ale się nie otwiera. Politycy grożą blokadą

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Logo sieci handlowej Kaufland.
East News, Arkadiusz Ziolek

Kaufland uzyskał możliwość otwierania sklepów w niedzielę za sprawą przekształcenia w placówki pocztowe. Choć sieć sklepów mogła otworzyć się już w niedzielę to tego nie zrobiła. Radna PiS zapowiada blokadę parkingów i namawia do tego samego. Jak Kaufland chce wybrnąć z patowej sytuacji?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób Kaufland ominął zakaz handlu

  • Co o zachowaniu Kauflandu myślą przedstawiciele związków zawodowych i politycy

  • Czy będą zmiany w ustawie

Kaufland omija zakaz handlu

Zakaz handlu w niedzielę powoli odchodzi w niepamięć. Dotychczas w niedziele otwarte pozostawały sklepy osiedlowe, gdzie za ladą stawał właściciel oraz Żabki, które funkcjonują jako placówki pocztowe.

Do tego grona dołączył również Kaufland. Niemiecka grupa dyskontowa przekształciła swoje sklepy w placówki pocztowe. Swoje usługi pocztowe Kaufland będzie świadczył na podstawie umowy o współpracy z firmą kurierską DHL.

Wykorzystanie przez Kaufland luki prawnej w ustawie o zakazie handlu skomentował Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który nie jest zaskoczony decyzją niemieckiego giganta.

Cytowany przez Business Insider stwierdził, że "sami w Niemczech nie handlują, a w Polsce nie są w stanie uszanować obowiązującego prawa".

Kaufland blokowany przez prowokacje

Małgorzata Jacyna-Witt, cytowana przez portal wszczecinie.pl tłumaczy, że można ubolewać nad działaniem Kauflandu, ale lepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Radna PiS namawia do blokady parkingów sklepów Kaufland w niedzielę.

Na razie żaden ze sklepów Kaufland nie został otwarty. Dyskont tłumaczy, że bacznie obserwuje sytuację na rynku i jednocześnie przypomina, że pamięta o swoich możliwościach funkcjonowania jako placówka pocztowa. Zapowiada, że będzie reagować na potrzeby swoich klientów, a o wszelkich zmianach informować na bieżąco.

Portal money.pl w wyniku przeprowadzonego śledztwa zauważa, że ze strony internetowej Kauflandu zniknął komunikat o współpracy z DHLem. Wygasły także inne odnośniki prowadzące do komunikatu.

Resort Jarosława Gowina na razie nie planuje zmian w ustawie o zakazie handlu. Wygląda zatem na to, że coraz więcej sieci sklepów działających w Polsce będzie stawać się placówkami pocztowymi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]