BiznesINFO.pl
Kara za brak maseczki

Pixabay/Engin_Akyurt

Już nie 500, a 2000 zł kary za brak maseczki. Prawnik potwierdza, kary muszą być surowsze

29 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kara za nieprzestrzeganie pandemicznego reżimu sanitarnego wynosi obecnie 500 zł. W przypadku nagminnego łamania zasad sanepid może wymierzyć także karę administracyjną do 30 tys. zł. Prawnicy są przekonani, że wobec pogarszającej się sytuacji epidemiczne

Kara pokłosiem nieprzestrzegania zasad

Kara za niestosowanie się do reguł pandemicznych może być dotkliwa - 500 zł lub 5-30 tys. zł. Według najnowszych wyliczeń policji wystawiono jak dotąd 16 tys. mandatów i ponad 6 tys. wniosków o ukaranie do sądu. Portal money.pl podaje, że służby sanitarne wymierzyły kary w wysokości 22 mln zł.

Jednak w ocenie prawników kary te nie są wystarczające. W dalszym ciągu wiele osób nie nosi maseczek w trakcie wizyty w sklepie czy podróży komunikacją miejską. Dowodem na to jest gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa. Od około tygodnia podtrzymuje się negatywna tendencja, zgodnie z którą dzienny przyrost infekcji przekracza 1 tys. W piątek 25 września padł rekord - Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało 1587 nowych przypadków.

Pandemiczna kara do zmiany

Stefan Jacyno z Kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy twierdzi, że kara powinna oscylować w granicach 1 tys.-2 tys. zł. Nie dalej jak w lipcu Ministerstwo Zdrowia ostrzegało, że wkrótce może podnieść wysokość pandemicznych kar. - Być może zostaną, podobnie jak w innych państwach, podniesione mandaty za brak maseczek - przyznał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Brak precyzyjnych przepisów sprawia, że choć kary są nakładane przez policję to sądy często je uchylają. Dlatego też Unia Metropolii Polskich wystosowała apel do rządu o modyfikacje w niejasnych regulacjach. Najwięcej wątpliwości budzi nakładanie kar przez funkcjonariuszy straży miejskiej.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >