Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jest decyzja. Koniec z importem zboża i żywności z Ukrainy
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.04.2023 18:06

Jest decyzja. Koniec z importem zboża i żywności z Ukrainy

Komunikat pilne
BiznesInfo

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Wcześniej decyzję w tej sprawie ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Rozporządzenie

W sobotę, 15 kwietnia, minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, poinformował na swoim Twitterze, że zgodnie z decyzją Rady Ministrów podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. 

Koniec z importem zboża i żywności

Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca br. ustanowiony jest zakaz przywozu z Ukrainy pewnych produktów. Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, zakaz ten dotyczy: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.

Konwencja PiS "Dla polskiej wsi"

W sobotę, 15 marca, w miejscowości Łyse odbyła się konwencja rolna Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem "Dla polskiej wsi”. Na spotkaniu Jarosław Kaczyński poinformował o zamknięciu granic Polski dla produktów żywnościowych z Ukrainy. Zapowiedział także wprowadzenie minimalnej ceny skupu zbóż. „Podjęty zostanie powszechny skup zboża w silosach tak, żeby minimalna cena wynosiła co najmniej 1400 zł. To zapewni, że rolnicy nie będą na tym tracić” - dodał.

Szef PiS ogłosił także, że zostaną utrzymane dopłaty do zakupu nawozów. „Nawozy to gaz, którego ceny w pewnym momencie wzrosły 10-krotnie, dziś już mniej. Te dopłaty będą utrzymane” - podkreślił Kaczyński.

Tagi: Ukraina PiS