Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Słynny polski aktor pozwał państwo. Żąda tysięcy złotych odszkodowania
Paulina Musianek
Paulina Musianek 18.09.2019 02:00

Słynny polski aktor pozwał państwo. Żąda tysięcy złotych odszkodowania

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jerzy Stuhr na drodze sądowej z państwem

Jerzy Stuhr wraz z dziennikarzem Mariuszem Szczygłem i konsultantem medycznym Tomaszem Sadlikiem pozwali Skarb Państwa o naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Zarzucają państwu m.in. że smog utrudnia im wykonywanie zawodu, ogranicza prawa osobiste, a instytucje państwowe wprowadzają obywateli w błąd, przekazując informacje o stanie zanieczyszczenia. Domagają się łącznie kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Na wtorkowej rozprawie Jerzy Stuhr zeznawał, że z powodu zanieczyszczenia powietrza cierpi na problemy górnych dróg oddechowych. - Odczuwam coraz bardziej trud wykonywania zawodu. Czasem z trudem udaje mi się dokończyć spektakl - mówił aktor, który, jak wspomniał w sądzie, przeszedł chorobę nowotworową i znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Przekonywał sąd, że problemy zdrowotne są przyczyną wielu sytuacji stresowych. Mówił, że stresujące jest dla niego wyjście na scenę ze świadomością, że być może będzie zmuszony z niej zejść z powodu ataku kaszlu oraz że nie może odmówić udziału w spektaklu nawet wtedy, gdy jest ogłoszony alert smogowy.

Pieniądze dla fundacji charytatywnych

Stuhr domaga się, by w ramach zadośćuczynienia za narażanie go na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem Skarb Państwa wpłacił 20 tysięcy złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom chorym na nowotwory. Dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik żądają kolejno 5 i 10 tys. złotych również dla fundacji charytatywnych. Twierdzą oni, że państwo powinno wypłacić odszkodowanie, ponieważ to ono jest odpowiedzialne za stan powietrza. Szczygieł zeznawał, że smog ogranicza jego prawa osobiste i powstrzymuje go przed uprawianiem sportu na świeżym powietrzu przez wiele miesięcy w roku. Zaś Sadlik zaznaczał, że instytucje państwowe nie przekazują obywatelom prawdy w kwestii zanieczyszczenia środowiska oraz nie podejmują adekwatnych działań mających walczyć ze smogiem. 

W ubiegłym roku podobny proces wytoczyła aktorka Grażyna Wolszczak, która przekonywała, że smog narusza jej dobra osobiste - wyrok pierwszej instancji zakończył się z korzyścią dla niej. Odwołało się od niego Ministerstwo Środowiska.

Tagi: sąd