BiznesINFO.pl
Emerytura w wysokości 33,9 tys. zł. Prezes ZUS mówi jak to zrobić.

pixabay, pasja1000

Jego emerytura to 33,9 tys. zł. Najbogatszy emeryt uczciwie pracował na nią długie lata

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Choć mogłoby wydawać się to nieprawdopodobne, emerytura w Polsce może być wypłacana w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale może też wynieść zaledwie kilka groszy. ZUS opublikował dane dotyczące najwyższej i najniższej emerytury wypłacanej w Pols

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wynika kwota najwyższej emerytury w Polsce

  • Czemu można otrzymać kwotę kilku groszy emerytury

  • Jakich zmian wymaga polski system emerytalny

Emerytura najwyższa w Polsce

Najwyższa emerytura w Polsce w styczniu 2021 r. wyniosła 33,9 tys. zł. Co więcej, świadczeniobiorca może liczyć na podwyżkę, bowiem z mocy waloryzacji emerytury wzrosły o ponad 4 proc. Przypomnijmy, że pierwotnie rząd zapowiadał podwyżkę o lekko ponad 3 proc.

Z kolei w 2020 r. najwyższa emerytura wynosiła 22,9 tys. zł i była przyznawana mieszkańcowi woj. lubelskiego. Portal bankier.pl tłumaczy, że mężczyzna uzyskał tak duże świadczenie dzięki zgromadzonemu na koncie ZUS kapitałowi.

Emerytowi udało się uzbierać, aż 2 mln zł, a sam jesień życia rozpoczął dopiero w wieku 81 lat. Zatem do wysokości emerytury przyczynia się nie tylko ogromny kapitał, ale także długi staż pracy. Mężczyzna pracował jeszcze kilkanaście lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, a to wówczas - jak ujawniła prezes ZUS - najłatwiej jest relatywnie szybko zebrać dodatkowe środki na swoim emerytalnym koncie.

Skala najwyższych emerytur wciąż się zmienia. Portal przypomina, że w 2019 r. jedna z mieszkanek Bydgoszczy pobierała świadczenie w wysokości 22,2 tys. zł. Ile zatem wyniosła najniższa emerytura?

Emerytura warta trzy grosze

W styczniu najniższa emerytura wypłacana w Polsce wynosiła 3 grosze. Prezes ZUS powiedziała, że jest ona efektem incydentalnie zapłaconej składki i dodała, że takie emerytury psują cały system. Dlaczego?

Tłumaczy, że obsługa takiego konta kosztuje ZUS 150 zł, natomiast 7,5 zł wydać trzeba na sam przelew. W przyszłym roku ten drugi sięgnie 10 zł, a zatem obsługa emeryta po prostu jest nieopłacalna. Zdaniem prezes ZUS taka sytuacja wymaga zmian w prawie polskim.

- To jest rozwiązanie błędne, aby jedna składka otwierała prawo do emerytury, jeśli osiągnie się odpowiedni wiek. Powinno się ustanowić pewien staż pracy, tak jak to jest w krajach UE. [...] bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego - skwitowała.

Średnia emerytura w Polsce nie przekracza 2,5 tys. zł miesięcznie. Część emerytów musi utrzymać się za lekko ponad 1 tys. zł miesięcznie. Eksperci cały czas podkreślają, że dłuższy staż pracy pozwoli nam na uzyskanie wyższego świadczenia. W przeliczeniu w skali roku jest to nawet 8 proc.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ZUS apeluje o ostrożność. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo finansowe

Czytaj więcej >
Faktura VAT marża – co to jest i jak odliczyć podatek?

Finanse

Ministerstwo Finansów wprowadzi zmiany w systemie faktur elektronicznych

Czytaj więcej >

Finanse

Przeciętny rachunek świąteczny wyniesie blisko 1,5 tys. złotych

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >