Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jego emerytura to 33,9 tys. zł. Najbogatszy emeryt uczciwie pracował na nią długie lata
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 31.03.2021 02:00

Jego emerytura to 33,9 tys. zł. Najbogatszy emeryt uczciwie pracował na nią długie lata

Emerytura w wysokości 33,9 tys. zł. Prezes ZUS mówi jak to zrobić.
pixabay, pasja1000

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wynika kwota najwyższej emerytury w Polsce

  • Czemu można otrzymać kwotę kilku groszy emerytury

  • Jakich zmian wymaga polski system emerytalny

Emerytura najwyższa w Polsce

Najwyższa emerytura w Polsce w styczniu 2021 r. wyniosła 33,9 tys. zł. Co więcej, świadczeniobiorca może liczyć na podwyżkę, bowiem z mocy waloryzacji emerytury wzrosły o ponad 4 proc. Przypomnijmy, że pierwotnie rząd zapowiadał podwyżkę o lekko ponad 3 proc.

Z kolei w 2020 r. najwyższa emerytura wynosiła 22,9 tys. zł i była przyznawana mieszkańcowi woj. lubelskiego. Portal bankier.pl tłumaczy, że mężczyzna uzyskał tak duże świadczenie dzięki zgromadzonemu na koncie ZUS kapitałowi.

Emerytowi udało się uzbierać, aż 2 mln zł, a sam jesień życia rozpoczął dopiero w wieku 81 lat. Zatem do wysokości emerytury przyczynia się nie tylko ogromny kapitał, ale także długi staż pracy. Mężczyzna pracował jeszcze kilkanaście lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, a to wówczas - jak ujawniła prezes ZUS - najłatwiej jest relatywnie szybko zebrać dodatkowe środki na swoim emerytalnym koncie.

Skala najwyższych emerytur wciąż się zmienia. Portal przypomina, że w 2019 r. jedna z mieszkanek Bydgoszczy pobierała świadczenie w wysokości 22,2 tys. zł. Ile zatem wyniosła najniższa emerytura?

Emerytura warta trzy grosze

W styczniu najniższa emerytura wypłacana w Polsce wynosiła 3 grosze. Prezes ZUS powiedziała, że jest ona efektem incydentalnie zapłaconej składki i dodała, że takie emerytury psują cały system. Dlaczego?

Tłumaczy, że obsługa takiego konta kosztuje ZUS 150 zł, natomiast 7,5 zł wydać trzeba na sam przelew. W przyszłym roku ten drugi sięgnie 10 zł, a zatem obsługa emeryta po prostu jest nieopłacalna. Zdaniem prezes ZUS taka sytuacja wymaga zmian w prawie polskim.

- To jest rozwiązanie błędne, aby jedna składka otwierała prawo do emerytury, jeśli osiągnie się odpowiedni wiek. Powinno się ustanowić pewien staż pracy, tak jak to jest w krajach UE. [...] bądź powinna być to kwestia uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału emerytalnego - skwitowała.

Średnia emerytura w Polsce nie przekracza 2,5 tys. zł miesięcznie. Część emerytów musi utrzymać się za lekko ponad 1 tys. zł miesięcznie. Eksperci cały czas podkreślają, że dłuższy staż pracy pozwoli nam na uzyskanie wyższego świadczenia. W przeliczeniu w skali roku jest to nawet 8 proc.