jawność płac uchwała
Flickr/Sejm RP
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Ustawy dot. jawności pensji czy lepszej ochrony przed zwolnieniem do kosza

Przepisy dotyczące jawności płac, lepszej ochrony przed zwolnieniem i poprawek ws. zakazu handlu w niedzielę niemal na pewno nie zostaną uchwalone.

Mało prawdopodobne jest, aby Sejm zdążył uchwalić projekty, nad którymi debatował. Pozostały już tylko dwa posiedzenia, a zgodnie z zasadą dyskontynuacji prac parlamentu prace nad proponowanymi przepisami dotyczącymi jawności płac, ochrony przed zwolnieniem i poprawek ws. zakazu handlu w niedzielę zostaną wstrzymane.

Ustawa o jawności płac do kosza, przynajmniej na razie

Głośny pomysł wprowadzenia konieczności informowania w ogłoszeniach o pracę wysokości wynagrodzenia najpewniej spali na panewce. Projekt przewidywał również sankcje karne za niedopełnienie tego obowiązku lub zatrudnienie pracownika z pensją niższa niż proponowana w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Takie rozwiązanie miało nie tylko zmotywować pracodawców do oferowania bardziej konkurencyjnych wynagrodzeń, ale również ograniczyć szarą strefę i przypadki dyskryminacji płacowej (nierówności wynagrodzenia kobiet i mężczyzn). Z drugiej strony, zarzucono mu zbyt głęboką ingerencję w prywatność pracownika oraz naruszanie tajemnicy przedsiębiorstwa. Z powodu takich zarzutów, raczej projekt ten nie trafi do Sejmu po wyborach.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Nie ma szans na poprawki w zakazie handlu ani na lepszą ochronę przed zwolnieniami

Skasowany też zostanie projekt PiS, zakładający m.in. ograniczenie możliwości powoływania się na status placówki pocztowej w celu prowadzenia handlu w niedziele, ale również danie możliwości właścicielom sklepów prawo korzystania z nieodpłatnej pomocy członków rodziny przy prowadzeniu niedzielnej sprzedaży. Prace wstrzymano też nad projektem Nowoczesnej, który miał uchylić ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Podobno los czeka ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Przewidywała ona m.in. wprowadzenie ochrony przed represjami (np. zwolnieniem) dla osób sygnalizujących czyny niedozwolone w firmie (sygnalistów).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News