BiznesINFO.pl
10.12.2020 Warszawa 128. miesiecznica katastrofy smolenskiej fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER N/z Jaroslaw Kaczynski

EAST NEWS ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński kosztuje PiS krocie. Na ochronę prezesa aż 1,6 mln zł

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Jarosław Kaczyński kosztuje Prawo i Sprawiedliwość, aż 1,6 mln zł. Partia wydaje na swoje prezesa krocie i według dokumentów finansowych partii, jest to jedna z większych kwot. Jakie jeszcze wydatki ma partia Jarosława Kaczyńskiego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wydatki ma PiS

  • Ile płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego

  • Ile pieniędzy od partii dostaje o. Rydzyk

Jarosław Kaczyński kosztuje swoją partię krocie

Jarosław Kaczyński od lat twardą ręką steruje i przewodzi Prawu i Sprawiedliwości. Od lat też kreuje rzeczywistość w Polsce - to on w 2010 r. postawił na nikomu niemal nieznanego Andrzeja Dudę, który obecnie sprawuje drugą kadencję prezydentury. Swojego czasu Jarosław Kaczyński pragnął polepszyć byt zwierząt oraz zredukować lukę płacową. Prezes partii i wicepremier zarazem pomysłów z pewnością ma niemało, a żadnego nie toleruje sprzeciwu. Mało jednak wspomina o wydatkach swojej partii.

Do sprawozdań finansowych partii dotarł tygodnik "Polityka". Do kieszeni partii rządzącej w 2020 roku wpłynęło ponad 75 mln zł. Na co zostały wydane pieniądze i co pochłonęło ich najwięcej?

Partia Jarosława Kaczyńskiego z całego funduszu przeznaczyła w 2020 r. 1 mln 650 tys. zł na ochronę samego prezesa. Warto wiedzieć, że o ochronę wicepremiera bój toczony jest od lat.

Z danych, które w czerwcu 2020 r. podawał Business Insider wynikało, że dzienna ochrona Jarosława Kaczyńskiego kosztuje 5 tys. zł, czyli 10 proc. wszystkich subwencji w skali roku. W minionym ochrona prezesa kosztowała ponad 4,5 tys. zł dziennie.

[EMBED-11]

Ochrona Jarosława Kaczyńskiego finansowana jest z subwencji partyjnych, a te pochodzą z podatków, które płacimy wszyscy. Prezesa Jarosława Kaczyńskiego od lat ochrania zaś Grom Group.

Na co jeszcze wydaje pieniądze partia Jarosława Kaczyńskiego?

Z całego budżetu miesięcznie PiS przeznacza 48 tys. zł miesięcznie na czynsz za opłatę słynnej siedziby partii przy ul. Nowogrodzkiej. W skali roku jest to 576 tys. zł, jednakże prawdziwą bombą jest kampania prezydencka Andrzeja Dudy.

Kampania prezydenta pochłonęła 25 mln zł. Z kolei wypłaty dla pracowników prawie 5 mln - informuje tygodnik. Za co jeszcze płaci Prawo i Sprawiedliwość?

PiS okazał się być bardzo hojny dla Lux Veritatis - fundacji Tadeusza Rydzyka. Portal money.pl zauważa, że partia rządząca Polską była wyjątkowo hojna dla kapłana w roku, gdy odbywają się wybory. Zatem w 2020 o. Tadeusz Rydzyk dostał 442 tys. zł z kont PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ujawnia za co dokładnie płaci fundacji.

Na konto Forum, spółki zależnej Srebrnej, wpłynęło 86 tys. Na fakturze napisano "ogłoszenia prasowe".

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >