Jak skutecznie korzystać z networkingu?
pixabay.com
Autor Iga Marciniszyn - 3 Stycznia 2021

Jak skutecznie korzystać z networkingu?

Mimo że kojarzony jest z Internetem, może odbywać się w każdej przestrzeni. Jest procesem umożliwiającym uzyskanie rozmaitych korzyści oraz rozwój kariery. Jego stosowanie nie jest jednak łatwe, wymaga wyjścia poza schemat, jednak przełamanie się popłaca. Czym jest networking i jak wcielić go w życie?

Czym jest networking?

Nie ma jednej, dokładnej definicji networkingu. Wspólne elementy pojawiające się w próbach określenia, czym jest networking, sygnalizują, że to proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, co w konsekwencji prowadzić ma do rozbudowy sieci kontaktów. Networking polega na zawieraniu znajomości w postaci relacji biznesowych, dzięki którym w przyszłości może być nam łatwiej realizować swoje cele. Networking nie musi ograniczać się jednej branży, może być system relacji między osobami z różnym dziedzin, które za jego sprawą mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.

Dlaczego networking jest ważny?

Nawet osoby spoza środowiska biznesowego wiedzą, że nawiązywanie relacji jest ważne. W momencie zawarcia danej znajomości możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, w jakim momencie życia osoba, którą poznaliśmy, okaże się dla nas pomocna. Ponadto współpraca z innymi przedsiębiorcami to jeden z najtańszych sposób na rozwój swojej firmy. Dzięki wymienianiu się wiedzą i wzajemnej pomocy relacja nie jest przymusowa, współpraca zachodzi po prostu między osobami, które się lubią, z którymi dobrze nam się rozmawia i dzięki którym możemy poszerzyć swoje horyzonty. Dodatkowo zdecydowanym plusem networkingu jest również ułatwienie procesu rekrutacyjnego. Dzięki nawiązanym relacjom możemy o wiele łatwiej uzyskać informację o osobie, która poszukuje zatrudnienia, a z którą warto nawiązać współpracę. Taki system poleceń daje nam w jakimś stopniu gwarancję, że jest to osoba godna zaufania, a jej kompetencje zostały sprawdzone. Networking może być pomocny również w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie sami pokonać niektórych trudności, osoby bardziej doświadczone mogą świetnie nam doradzić.

W jaki sposób możemy budować sieć kontaktów?

Networking może być praktykowany na wiele sposobów, jednym z nich jest Internet, który z pewnością jest zbawienny dla wszystkich osób, które mają trudności ze small talk i nawiązywaniem nowych relacji w realnym świecie. Dzięki branżowym grupom, forom, a także portalom, takim jak: LinkedIn czy GoldenLine, jesteśmy w stanie nawiązać relację z osobami nie tylko z własnego miasta, województwa czy kraju, ale i z całego świata. Pole manewru jest więc ogromne, a pracy do wykonania mnóstwo. Dzięki dołączeniu do społeczności skupionej wokół tematu, w którym na co dzień działamy, możemy wiele się nauczyć i uniknąć błędów, które ktoś popełnił już za nas, a także usprawnić procesy realizowane już przez innych. Przy rozpoczęciu przygody z networkingiem nie można się zniechęcać. Należy pamiętać, że nawiązywanie nowych relacji biznesowych nie następuje ot tak. Każda znajomość wymaga pracy, szczególnie jeśli zachodzi na polu zawodowym. Ważna jest świadomość, że każda osoba prowadząca biznes lub zajmująca konkretną pozycję w firmie długo na nią pracowała i by zagłębić się w jakąś relację, sama musi mieć pewność, że może takiej osobie zaufać. Poza Internetem warto też zadbać o relacje nawiązywane na żywo. Istnieją w Polsce towarzystwa biznesowe, do których warto dołączyć. Każdego roku organizowanych jest wiele branżowych konferencji, podczas których zaplanowany jest też czas przeznaczony na takie nawiązywanie relacji.

Istnieje także duża ilość organizacji, których głównym działaniem w ogóle jest networking. Niektóre miasta otwierają własne grupy networkingowe połączone z inkubatorem przedsiębiorczości, by ją pobudzać i rozwijać. W miarę możliwości warto pomyśleć również o pracy w przestrzeni coworkingowej. W wielu miejscowościach istnieje możliwość wynajęcia biurka w takiej przestrzeni i pracę wśród ludzi z przeróżnych branż. Może się to okazać bardzo inspirującym doświadczeniem, wynoszącym nasz biznes na poziom, którego na początku zupełnie się nie spodziewaliśmy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News