Jak działa kopalnia bitcoin
Pixabay/typographyimages
Autor Paulina Musianek - 3 Lipca 2019

Jak działa kopalnia bitcoin? Wyjaśniamy

Jak działa kopalnia bitcoin i proces wydobywania kryptowaluty? Tego typu "górnictwo " staje się coraz trudniejsze.

Jak działa kopalnia bitcoin? W miarę jak cena bitcoin powoli rośnie, coraz więcej osób ponownie zaczyna interesować się tę kryptowalutą. Na całym świecie setki tysięcy wyspecjalizowanych komputerów zostało zbudowanych w celu „kopania” bitcoinów. Jak działa proces wydobywania bitcoinów?

Jak działa kopalnia bitcoin?

Kiedy słyszymy o „wydobywaniu bitcoinów”, wyobrażamy sobie wykopywanie monet z ziemi. Ale bitcoin nie jest fizyczny, więc dlaczego tak to nazywamy?

Cały ten proces jest podobny do wydobywania złota, ponieważ bitcoiny istnieją w projekcie protokołu (tak jak złoto istnieje pod ziemią), ale jeszcze nie zostały wydobyte na “światło dziennie” (tak jak złoto nie zostało jeszcze wykopane). Protokół bitcoin przewiduje, że w pewnym momencie będzie istniało 21 milionów bitcoinów. Zadaniem “górników” jest właśnie ich wykopanie. sprowadza ich na światło, kilka na raz.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Jak kopać bitcoiny?

Żeby wykopać nowy blok należy rozwiązać problem kryptograficzny - w przypadku Bitcoina bazujący na podwójnej funkcji skrótu SHA-256. Zadaniem górnika jest znalezienie ciągu znaków, tzw. hasha, który spełnia odpowiednie równanie. Górnik czy kopalnia, który znajdzie rozwiązanie ogłasza to w sieci, pozostali “kopiący” sprawdzają jego poprawność. Jeśli rozwiązanie zostanie potwierdzone, nowy blok uznaje się za wykopany, a kopalnia, której to się udało otrzymuje nagrodę w postaci określonej ilości bitcoinów. Obecnie jest to 12,5 BTC. Wysokość nagrody nie jest stała, średnio co 4 lata (po wykopaniu każdych 210 000 bloków) zmniejsza się o połowę.

Celem bitcoina - jak przewiduje Satoshi Nakamoto, tajemniczy twórca bitcoina- jest zapewnienie możliwości wymiany “waluty” online bez konieczności polegania na scentralizowanych pośrednikach, takich jak banki. Zamiast tego niezbędne prowadzenie dokumentacji jest zdecentralizowane w „blockchain”, stale rozwijającej się księdzę, która przechowuje historię transakcji wszystkich bitcoinów w obiegu i jest obecna na tysiącach maszyn w sieci bitcoin.

Czy jest to naprawdę opłacalne?

Jak przyznał sam Theo Van Der Linde z Global Blockchain’s, kiedyś była to lukratywna praktyka, ponieważ matematyczne problemy blockchaina nie były tak złożone i nie wymagały tak dużej mocy obliczeniowej. Od tamtej pory dużo się zmieniło - pojawiła się duża konkurencja ze strony konglomeratów górniczych, które są właścicielami tysięcy jednostek górniczych i mogą działać znacznie bardziej zyskownie niż przeciętny indywidualny górnik bitcoinów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą Europy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News