BiznesINFO.pl

East News, Piotr Molecki

Jacek Sasin ma pod sobą setki spółek. Wiele z nich ma znaczenie strategiczne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Jacek Sasin to niewątpliwie jedna z najbardziej barwnych postaci w polskim rządzie. Minister odpowiedzialny za organizację wyborów korespondencyjnych w 2020 r. ma pod sobą, aż 174 spółki Skarbu Państwa. Część z nich ma naprawdę strategiczny charakter i błąd popełniony przy zarządzaniu tak kluczowymi podmiotami może mieć opłakane konsekwencje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o spółkach Skarbu Państwa sądzi Jacek Sasin

  • Jakie dane zostały zawarte w raporcie

  • Jakie są historie związane ze spółkami SP

  • Jaką jeszcze rolę pełnią spółki SP

Jacek Sasin królem spółek

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało raport dotyczący spółek Skarbu Państwa. Resort Jacka Sasina przekonuje, że jest to prawdziwe kompendium wiedzy na temat owych spółek, a zebrane przez MAP dane pozwalają na wyszukanie newralgicznych informacji.

Przypomnijmy, że Jacek Sasin mówił, że spółki Skarbu Państwa to polski kapitał, w który warto inwestować. Dodał, że rząd ma w planach ich konsolidację oraz przejmowanie przez nie innych podmiotów - nie tyko tych państwowych.

Jeszcze w 2020 r. na zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" Jacek Sasin zapowiadał konsolidację spółek w związku z nieuchronną transformacją energetyczną Polski, połączenie spółek kolejowych oraz budowę państwowego holdingu spożywczego.

W swoich najnowszych danych MAP prezentuje twarde dane dotyczące spółek Skarbu Państwa i nie rozsiewa imperialnych dążeń Jacka Sasina. Co takiego znajdziemy w raporcie resortu?

Jacek Sasin i strategiczne spółki

Łącznie w nadzorze MAP posiada 174 spółki. Aż 167 z nich funkcjonuje normalnie, 3 w upadłości, 2 pozostają w likwidacji, 1 nie funkcjonuje, a 1 poddawana jest restrukturyzacji.

Łączny kapitał zakładowy Skarbu Państwa we wszystkich spółkach to 44,25 proc. Z danych wynika także, że w 67 spółkach stanowiących prawie 39 proc. całości, Skarb Państwa posiada ponad 50 proc. udziałów.

Raport MAP pokazuje, że 20 spółek jest szczególnie kluczowych dla znaczenia polskiej gospodarki. Te spółki to: Poczta Polska, Enea, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Grupa Azoty, Grupa Lotos, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Krajowa Spółka Cukrowa, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Grupa Górnicza, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polski Holding Nieruchomości, Polski Holding Zbrojeniowy, Polski Koncern Naftowy Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polskie Koleje Państwowe, PKO Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Tauron i Węglokoks. Łączny kapitał zakładowy Skarbu Państwa w tych spółkach wynosi 54,49 proc.

W ostatnim czasie na pierwszy front wysunęły się spółki związane z transformacją energetyczną. Jacek Sasin zapowiedział wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych, co natychmiastowo odbiło się na ich giełdowym notowaniu.

Przypomnijmy także, że niechlubna historia wiąże się z Pocztą Polską i wyborami w 2020 r. Majowe wybory prezydenckie miały odbyć się w formie korespondencyjnej, ale jak powszechnie wiadomo, do tego nie doszło. Jacek Sasin zapytany o pieniądze w ramach rekompensaty dla Poczty Polskiej, czyli ponad 53 mln zł, odpowiedział, że "demokracja kosztuje". Minister nie dodał, że prawie za wszystko zapłacili Polacy.

Jednocześnie spółki Skarbu Państwa nie tylko skupiają się na inwestycjach publicznych, ale również działają w obszarze społecznym. Jacek Sasin niedawno ujawnił, że spółki Skarbu Państwa bardzo mocno wspierają sport. Z informacji przekazanych przez szefa MAP wynika, że rocznie na ten cel przeznaczane jest 200 mln zł z ich budżetu.

Co więcej, Jacek Sasin zapowiedział, że jego resort będzie mocno wspierał dyscyplinę sportową. W Ministerstwie Aktywów Państwowych ma zostać powołany zespół, który wypracuje zestaw dobrych praktyk tak, aby pieniądze od spółek Skarbu Państwa przekazywane na sport, były spożytkowane efektywnie. Na czele zespołu ma stanąć była minister sportu i szpadzistka - Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Jacek Sasinspółkaspółki

Podobne artykuły

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]