Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Klienci ING mają powody do radości. Mogą spać wyjątkowo spokojnie
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 10.12.2020 01:00

Klienci ING mają powody do radości. Mogą spać wyjątkowo spokojnie

ING wysokie noty
Wikimedia Commons Silar CC4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką notę otrzymał ING Bank Hipoteczny

  • Co to oznacza dla przeciętnego klienta

  • Czym są listy zastawne

ING Bank Hipoteczny z wysoką zdolnością kredytową

ING Bank Hipoteczny został wysoko oceniony przez agencję Moody's Investor Services. Agencja ratingowa podwyższyła ocenę hipotecznych listów zastawnych polskiego banku o dwa stopnie, z Aa3 do Aa1.

Jak podaje portal obligacje.pl, decyzja Moody's jest spowodowana podniesieniem maksymalnej ceny, jaką mogą otrzymać papiery dłużne w Polsce. 7 grudnia agencja ratingowa zmieniła metodologię ocen, tym samym podnosząc limit dla Polski.

Przyznana ING ocena Aa1 jest prawie najwyższą oceną, jaką agencja wystawia instytucjom finansowym w przypadku długoterminowych obligacji. Wyższa nota (na razie niedostępna dla Polski) to Aaa. 

- Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez agencję, zmianie uległ maksymalny długoterminowy rating, jaki może zostać nadany papierom dłużnym emitowanym przez podmiot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. country ceiling); podwyższono go z Aa3 do Aa1. W związku z tym, rating hipotecznych listów zastawnych Banku został podwyższony do maksymalnego poziomu możliwego do uzyskania dla emitenta z Polski, do Aa1 - napisał ING w komunikacie.

Co to oznacza w praktyce dla przeciętnego klienta? Lepszą ocenę agencji ratingowej należy odczytać jako większą  zdolność kredytową danego podmiotu. W związku z tym, kredyt hipoteczny w ING będzie bezpieczniejszy niż do tej pory.

ING Bank Hipoteczny ma zgodę na działalność operacyjną od niedawna, bo dopiero od stycznia 2019 roku. Natomiast sam ING Bank Śląski, jest notowany na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1994 roku.

Hipoteczne listy zastawne

Listy zastawne to papiery wartościowe, które emituje bank hipoteczny w celu refinansowania swojej działalności. Tak jak inne papiery wartościowe, służy finansowaniu długoterminowemu i jest zabezpieczony nieruchomością gwarantującą spłatę kredytu.

Banki hipoteczne, takie jak ING za pomocą listów zastanych refinansują kredyty i wierzytelności hipoteczne, które nabędą od innych banków. Nominalna wartość listów zastawnych wprowadzonych do obrotu nie może przekraczać 40-krotności funduszów banku.

List zastawny zobowiązuje bank hipoteczny do wykonania świadczeń wobec osoby uprawnionej. Takie świadczenia to np. wykupienie listów, czy wypłata odsetek w uzgodnionym terminie. Zastrzega się jednak, że wierzytelności obciążone hipoteką i których użytkowanie nie jest  czynnością trwałą, nie mogą być podstawą emisji hipotecznych listów zastawnych.

Ponadto, jak wskazuje Urząd Komisji Nadzoru finansowego, listwy zastawne to papiery wartościowe o wysokim poziomie bezpieczeństwa i niskim ryzyku inwestycyjnym. Dlatego też wyższą ocenę dla ING należy traktować jako pozytywną wiadomość.