ING wysokie noty
Wikimedia Commons Silar CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 10 Grudnia 2020

Klienci ING mają powody do radości. Mogą spać wyjątkowo spokojnie

ING Bank Hipoteczny otrzymał nową, wyższą notę od uznanej agencji ratingowej Moody's. Oznacza to, że instytucja finansowa ma teraz wyższą zdolność kredytową. To bardzo dobra wiadomość dla klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką notę otrzymał ING Bank Hipoteczny
  • Co to oznacza dla przeciętnego klienta
  • Czym są listy zastawne

ING Bank Hipoteczny z wysoką zdolnością kredytową

ING Bank Hipoteczny został wysoko oceniony przez agencję Moody's Investor Services. Agencja ratingowa podwyższyła ocenę hipotecznych listów zastawnych polskiego banku o dwa stopnie, z Aa3 do Aa1.

Jak podaje portal obligacje.pl, decyzja Moody's jest spowodowana podniesieniem maksymalnej ceny, jaką mogą otrzymać papiery dłużne w Polsce. 7 grudnia agencja ratingowa zmieniła metodologię ocen, tym samym podnosząc limit dla Polski.

Przyznana ING ocena Aa1 jest prawie najwyższą oceną, jaką agencja wystawia instytucjom finansowym w przypadku długoterminowych obligacji. Wyższa nota (na razie niedostępna dla Polski) to Aaa.

- Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez agencję, zmianie uległ maksymalny długoterminowy rating, jaki może zostać nadany papierom dłużnym emitowanym przez podmiot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. country ceiling); podwyższono go z Aa3 do Aa1. W związku z tym, rating hipotecznych listów zastawnych Banku został podwyższony do maksymalnego poziomu możliwego do uzyskania dla emitenta z Polski, do Aa1 - napisał ING w komunikacie.

Co to oznacza w praktyce dla przeciętnego klienta? Lepszą ocenę agencji ratingowej należy odczytać jako większą zdolność kredytową danego podmiotu. W związku z tym, kredyt hipoteczny w ING będzie bezpieczniejszy niż do tej pory.

ING Bank Hipoteczny ma zgodę na działalność operacyjną od niedawna, bo dopiero od stycznia 2019 roku. Natomiast sam ING Bank Śląski, jest notowany na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1994 roku.

Hipoteczne listy zastawne

Listy zastawne to papiery wartościowe, które emituje bank hipoteczny w celu refinansowania swojej działalności. Tak jak inne papiery wartościowe, służy finansowaniu długoterminowemu i jest zabezpieczony nieruchomością gwarantującą spłatę kredytu.

Banki hipoteczne, takie jak ING za pomocą listów zastanych refinansują kredyty i wierzytelności hipoteczne, które nabędą od innych banków. Nominalna wartość listów zastawnych wprowadzonych do obrotu nie może przekraczać 40-krotności funduszów banku.

List zastawny zobowiązuje bank hipoteczny do wykonania świadczeń wobec osoby uprawnionej. Takie świadczenia to np. wykupienie listów, czy wypłata odsetek w uzgodnionym terminie. Zastrzega się jednak, że wierzytelności obciążone hipoteką i których użytkowanie nie jest czynnością trwałą, nie mogą być podstawą emisji hipotecznych listów zastawnych.

Ponadto, jak wskazuje Urząd Komisji Nadzoru finansowego, listwy zastawne to papiery wartościowe o wysokim poziomie bezpieczeństwa i niskim ryzyku inwestycyjnym. Dlatego też wyższą ocenę dla ING należy traktować jako pozytywną wiadomość.

W 2021 roku czeka nas podatkowy huragan. Od wysokości rachunków może rozboleć głowaW 2021 roku czeka nas podatkowy huragan. Od wysokości rachunków może rozboleć głowaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Kompromitacja TVP na oczach milionów widzów
  3. Już za 2 dni hitowa akcja Kauflandu. Sieć przeżyje szturm

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News