BiznesINFO.pl
ING wysokie noty

Wikimedia Commons Silar CC4.0

Klienci ING mają powody do radości. Mogą spać wyjątkowo spokojnie

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

ING Bank Hipoteczny otrzymał nową, wyższą notę od uznanej agencji ratingowej Moody's. Oznacza to, że instytucja finansowa ma teraz wyższą zdolność kredytową. To bardzo dobra wiadomość dla klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką notę otrzymał ING Bank Hipoteczny

  • Co to oznacza dla przeciętnego klienta

  • Czym są listy zastawne

ING Bank Hipoteczny z wysoką zdolnością kredytową

ING Bank Hipoteczny został wysoko oceniony przez agencję Moody's Investor Services. Agencja ratingowa podwyższyła ocenę hipotecznych listów zastawnych polskiego banku o dwa stopnie, z Aa3 do Aa1.

Jak podaje portal obligacje.pl, decyzja Moody's jest spowodowana podniesieniem maksymalnej ceny, jaką mogą otrzymać papiery dłużne w Polsce. 7 grudnia agencja ratingowa zmieniła metodologię ocen, tym samym podnosząc limit dla Polski.

Przyznana ING ocena Aa1 jest prawie najwyższą oceną, jaką agencja wystawia instytucjom finansowym w przypadku długoterminowych obligacji. Wyższa nota (na razie niedostępna dla Polski) to Aaa. 

- Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez agencję, zmianie uległ maksymalny długoterminowy rating, jaki może zostać nadany papierom dłużnym emitowanym przez podmiot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. country ceiling); podwyższono go z Aa3 do Aa1. W związku z tym, rating hipotecznych listów zastawnych Banku został podwyższony do maksymalnego poziomu możliwego do uzyskania dla emitenta z Polski, do Aa1 - napisał ING w komunikacie.

Co to oznacza w praktyce dla przeciętnego klienta? Lepszą ocenę agencji ratingowej należy odczytać jako większą  zdolność kredytową danego podmiotu. W związku z tym, kredyt hipoteczny w ING będzie bezpieczniejszy niż do tej pory.

ING Bank Hipoteczny ma zgodę na działalność operacyjną od niedawna, bo dopiero od stycznia 2019 roku. Natomiast sam ING Bank Śląski, jest notowany na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1994 roku.

Hipoteczne listy zastawne

Listy zastawne to papiery wartościowe, które emituje bank hipoteczny w celu refinansowania swojej działalności. Tak jak inne papiery wartościowe, służy finansowaniu długoterminowemu i jest zabezpieczony nieruchomością gwarantującą spłatę kredytu.

Banki hipoteczne, takie jak ING za pomocą listów zastanych refinansują kredyty i wierzytelności hipoteczne, które nabędą od innych banków. Nominalna wartość listów zastawnych wprowadzonych do obrotu nie może przekraczać 40-krotności funduszów banku.

List zastawny zobowiązuje bank hipoteczny do wykonania świadczeń wobec osoby uprawnionej. Takie świadczenia to np. wykupienie listów, czy wypłata odsetek w uzgodnionym terminie. Zastrzega się jednak, że wierzytelności obciążone hipoteką i których użytkowanie nie jest  czynnością trwałą, nie mogą być podstawą emisji hipotecznych listów zastawnych.

Ponadto, jak wskazuje Urząd Komisji Nadzoru finansowego, listwy zastawne to papiery wartościowe o wysokim poziomie bezpieczeństwa i niskim ryzyku inwestycyjnym. Dlatego też wyższą ocenę dla ING należy traktować jako pozytywną wiadomość.

Tagi:

Giełdakredyt hipotecznyING

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

To już pewne. Emerytury w 2023 roku będą wyższe. Andrzej Duda podpisał ustawę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 22.06.20220. Konferencja prasowa minister rodziny, pracy i polityki spolecznej Marleny Malag oraz prezes Zakladu Ubezpieczen Spolecznych Gertrudy Uscinskiej. N/z: Gertruda Uscinska

Finanse

Prognozy. Budżet państwa może dopłacać więcej do funduszu ZUS

Czytaj więcej >
Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

Finanse

Możesz dostać nawet 1340 zł dodatku do emerytury za urodzenie dzieci

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Wiceminister wyjaśnia jakie są szanse na dobrowolny ZUS w Polsce

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Jak wysoką emeryturę będzie miał król disco polo Zenek Martyniuk, a jaką Maryla Rodowicz

Czytaj więcej >
Kredyty do zwrotu

Finanse

Raty kredytów wzrosną już za kilka tygodni, przewidują eksperci

Czytaj więcej >