PHOTO: JAKUB ORZECHOWSKI / SE / EAST NEWS GREZOWKA SOLTYS Z TEJ MIJSCOWOSCI WYGRAL W WACHOCKU ZAWODY NA NAJLEPSZEGO SOLTYSA W POLSCE TABLICZKA SOLTYS NAPIS SCIANA MUR ORZEL ORZELEK KORONA SYMBOL ZNAK ZNACZEK N/Z SOLTYS LESZEK KOBOJEK JEST ZGODA NA PUBLIKACJE WIZERUNKU 02/07/2010
JAKUB ORZECHOWSKI/East News
Autor Kamila Jeziorska - 25 Stycznia 2021

Ile zarabia sołtys? Można złapać się za głowę ze zdziwienia

Sołtys - brzmi dumnie, a postronnym wydaje się, że włodarz wsi może więcej niż ktokolwiek inny. Co więcej, skojarzenie dużego zakresu władzy od razu przywodzi na myśl kwestię zarobków sołtysa. Okazuje się, że obie te kwestie mogą nas nieźle rozczarować. Sprawdźmy zatem ile zarabia sołtys.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia sołtys
  • Od czego zależą zarobki sołtysa
  • Czy można potrącić mu część uposażenia

Ile zarabia sołtys? - wcale nie ma pełnego portfela

Wyobrażając sobie sołtysa większość Polaków ma przed oczami jednego z pierwszoplanowych bohaterów serialu "Ranczo". Grany przez Cezarego Żaka, Paweł Kozioł jest wójtem, ale sprawia wrażenie lokalnego wszechwładcy. Czy w rzeczywistości też tak jest? Ile faktycznie może i ile zarabia sołtys przeciętnej polskiej wsi?

O zarobkach i możliwościach sołtysów krążą prawdziwe legendy, jednakże wcale nie jest to tak kolorowe, jak się mogłoby wydawać. W rzeczywistości praca sołtysa pełniącego rolę gospodarza sołcetwa (kilka okolicznych wsi) to nie jest bułka z masłem, a ciężka praca i odpowiedzialność.

Zakres obowiązków sołtysa jest różny w zależności od regionu kraju, bowiem jego kompetencje leżą w zakresie władzy samorządowej. Sołtys odpowiada za zebrania wiejskie czy infrastrukturę dróg. To właśnie on jest głosem ludu w powiecie czy gminie. Ile zatem zarabia za swoją ciężką pracę?

To, ile zarabia sołtys zależy od ustaleń rady, która może wcale nie przyznać wynagrodzenia swojemu włodarzowi. Mimo wszystko w Polsce nie ma gospodarza, który pełniłby swoją funkcję pro bono, dlatego nawet sołtys może liczyć na drobne uposażenie.

- Dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem oraz rekompensatę kosztów innych czynności związanych z wykonywaniem funkcji sołtysa. Podstawę wypłaty diety stanowi lista obecności na sesji oraz naradach z wójtem - mówi portalowi wiescirolnicze.pl Iwona Paździora-Patkowska z Urzędu Gminy Mielnik.

Gra niewarta świeczki? Zarobki sołtysa budzą zdziwienie

Uposażenie przyznawane sołtysowi to nie są ogromne pieniądze. W zależności od samorządu jego dieta może wahać się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Najmniejsze uposażenie może wynieść nawet 60 zł, natomiast gmina Mielnik swojemu sołtysowi płaci 120 zł miesięcznie. Nie jest to fortuna, o której myślimy oglądając sławne "Ranczo".

W innych krańcach Polski uposażenie sołtysa jest zależne od różnych czynników. Portal brzesko.ws podaje, że tamtejszy sołtys może liczyć na 330 zł podstawy oraz dodatek zależny od ilości mieszkańców. Ile zatem zarabia sołtys Brzeska?

W sołcetwach liczących między 1,5 tys. a 3 tys. mieszkańców jest to 30 złotych dodatku. Z kolei 70 złotych przysługuje w sołectwach liczących więcej niż 3000 i nie więcej niż 4500 mieszkańców. Na 110 złotych może liczyć włodarz sołectw liczących więcej niż 4500 mieszkańców. Nie jest także tajemnicą, że w całej Polsce nie są to opodatkowane przychody.

- Sołtysi za miesiąc przerwy wakacyjnej nie otrzymują diety. Przerwą wakacyjną jest jeden miesiąc w przedziale od lipca do sierpnia, w którym nie odbyła się żadna sesja - dodaje Paździora-Patkowska. Co więcej, za każdą nieobecność na sesji uposażenie jest pomniejszane o 50 proc.

Wygląda na to, że kwestia zarobków sołtysa jest nieproporcjonalna do naszych wyobrażeń. Zamiast rozpasałego mężczyzny z wąsem widzimy skromnego rolnika, któremu w duszy gra bycie społecznikiem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News