BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile wynosi podatek od nagrody? Niestety, całkiem sporo

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ile wynosi podatek od nagrody? Kto z nas nie chciałby zadać sobie tego pytania! Niestety, tylko prawdziwi szczęściarze mają szansę zastanowić się, jaki odsetek od ich wygranej, przekazany zostanie do skarbu państwa. Jego wysokość może odebrać chęć do gry.

Ile wynosi podatek od nagrody? Kto z nas nie chciałby mieć takiej rozterki? Wiele osób, którym nawet nie było dane wziąć udziału w którymś z popularnych teleturniejów czy loterii zastanawia się, jaki podatek odprowadzać muszą szczęściarze. Jaki odsetek odprowadzić musi na rzecz skarbu państwa, przykładowo, osoba, zgarniająca główną wygraną w Milionerach?

Podatek od wygranej w Milionerach. Ile wynosi podatek od nagrody?

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej raz w życiu śledził walkę uczestników Milionerów o wielkie pieniądze. Za każdym razem podczas takiego seansu, widzowie nie tylko odpowiadają w głowie na zadawane przez Huberta Urbańskiego pytania, ale i rozważają, w jaki sposób wydaliby daną wygraną.

Nie każdy zastanawia się, ile wynosi podatek od nagrody. Warto jednak pamiętać, że szczęśliwiec nie wygrywa okrągłej sumy. Część z niej odprowadzana jest w formie podatku. Innymi słowy, główna wygrania nie oznacza wpływającego na konto beneficjenta okrągłego miliona. Zasada ta jest stała dla wszystkich programów telewizyjnych tego formatu.

Podatek od wygranej w teleturnieju taki sam jak w niektórych konkursach

Podatek od wygranej nie dotyczy wszystkich konkursów i gier. Jeżeli wartość wygranej nie przekracza 760 złotych, nie trzeba odprowadzać od niej podatku w kilku przypadkach. M.in. jeżeli konkurs ogłoszony został w środkach masowego przekazu lub miał szczególną tematykę, np. naukową.

Oznacza to, że uczestnik słynnych Milionerów lub innego teleturnieju w niemal każdym przypadku zmuszony będzie podzielić się częścią wygranej z państwem. Jaką dokładnie?

Ile wynosi podatek od wygranej pieniężnej?

Stawka podatku równa jest 10% wygranej. Obciążany jest nim zwycięzca konkursu, ale to nie on go odprowadza. Za przekazanie wspomnianych 10% odpowiada organizator loterii lub wydarzenia.Tutaj pojawiają się kolejne pytania. Co jeżeli weźmiemy udział w loterii, ale wygrana nie będzie dla nas satysfakcjonująca? Czy możemy ją sprzedać?Zapewne zastanawiacie się, co w przypadku nagród materialnych? Nie każdy teleturniej czy konkurs działa przecież na zasadach takich, jak kultowa produkcja TVN. Co ciekawe, podatek należy odprowadzić również od nagrody rzeczowej. Oczywiście tylko wtedy, kiedy jej wartość nie przekracza kwoty 760 zł.

Czy mogę sprzedać nagrodę?

Wyobraźmy sobie dla lepszego zobrazowania sytuacji, że bierzemy udział w konkursie, którego nagrody to produkty z działu RTV. Prowadzący z radością informuje nas o wygraniu telewizora, podczas gdy pokładaliśmy nadzieję w otrzymaniu nowego laptopa. Co zrobić z niechcianym sprzętem?

Rzeczywiście, możemy go sprzedać. W tym przypadku najprawdopodobniej będziemy jednak musieli odprowadzić podatek. Mówiąc o tego typu sprzęcie zakładać możemy bowiem, że jego wartość przekracza wspomniane 760 złotych. Podatku można uniknąć na  jeden sposób - odczekując 6 miesięcy. Po tym czasie od zdobycia nagrody, nie musimy oddawać części jej wartości.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >