BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile wynosi podatek od nagrody? Niestety, całkiem sporo

1 Lutego 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ile wynosi podatek od nagrody? Kto z nas nie chciałby zadać sobie tego pytania! Niestety, tylko prawdziwi szczęściarze mają szansę zastanowić się, jaki odsetek od ich wygranej, przekazany zostanie do skarbu państwa. Jego wysokość może odebrać chęć do gry.

Ile wynosi podatek od nagrody? Kto z nas nie chciałby mieć takiej rozterki? Wiele osób, którym nawet nie było dane wziąć udziału w którymś z popularnych teleturniejów czy loterii zastanawia się, jaki podatek odprowadzać muszą szczęściarze. Jaki odsetek odprowadzić musi na rzecz skarbu państwa, przykładowo, osoba, zgarniająca główną wygraną w Milionerach?

Podatek od wygranej w Milionerach. Ile wynosi podatek od nagrody?

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej raz w życiu śledził walkę uczestników Milionerów o wielkie pieniądze. Za każdym razem podczas takiego seansu, widzowie nie tylko odpowiadają w głowie na zadawane przez Huberta Urbańskiego pytania, ale i rozważają, w jaki sposób wydaliby daną wygraną.

Nie każdy zastanawia się, ile wynosi podatek od nagrody. Warto jednak pamiętać, że szczęśliwiec nie wygrywa okrągłej sumy. Część z niej odprowadzana jest w formie podatku. Innymi słowy, główna wygrania nie oznacza wpływającego na konto beneficjenta okrągłego miliona. Zasada ta jest stała dla wszystkich programów telewizyjnych tego formatu.

Podatek od wygranej w teleturnieju taki sam jak w niektórych konkursach

Podatek od wygranej nie dotyczy wszystkich konkursów i gier. Jeżeli wartość wygranej nie przekracza 760 złotych, nie trzeba odprowadzać od niej podatku w kilku przypadkach. M.in. jeżeli konkurs ogłoszony został w środkach masowego przekazu lub miał szczególną tematykę, np. naukową.

Oznacza to, że uczestnik słynnych Milionerów lub innego teleturnieju w niemal każdym przypadku zmuszony będzie podzielić się częścią wygranej z państwem. Jaką dokładnie?

Ile wynosi podatek od wygranej pieniężnej?

Stawka podatku równa jest 10% wygranej. Obciążany jest nim zwycięzca konkursu, ale to nie on go odprowadza. Za przekazanie wspomnianych 10% odpowiada organizator loterii lub wydarzenia.Tutaj pojawiają się kolejne pytania. Co jeżeli weźmiemy udział w loterii, ale wygrana nie będzie dla nas satysfakcjonująca? Czy możemy ją sprzedać?Zapewne zastanawiacie się, co w przypadku nagród materialnych? Nie każdy teleturniej czy konkurs działa przecież na zasadach takich, jak kultowa produkcja TVN. Co ciekawe, podatek należy odprowadzić również od nagrody rzeczowej. Oczywiście tylko wtedy, kiedy jej wartość nie przekracza kwoty 760 zł.

Czy mogę sprzedać nagrodę?

Wyobraźmy sobie dla lepszego zobrazowania sytuacji, że bierzemy udział w konkursie, którego nagrody to produkty z działu RTV. Prowadzący z radością informuje nas o wygraniu telewizora, podczas gdy pokładaliśmy nadzieję w otrzymaniu nowego laptopa. Co zrobić z niechcianym sprzętem?

Rzeczywiście, możemy go sprzedać. W tym przypadku najprawdopodobniej będziemy jednak musieli odprowadzić podatek. Mówiąc o tego typu sprzęcie zakładać możemy bowiem, że jego wartość przekracza wspomniane 760 złotych. Podatku można uniknąć na  jeden sposób - odczekując 6 miesięcy. Po tym czasie od zdobycia nagrody, nie musimy oddawać części jej wartości.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >